Неубедителна, но все пак суверенна – Холандия е първият четвъртфиналист

Отново неубедително, но отново безмилостно ефективно: холандската мечта за първата звезда продължава благодарение на два почти идентични гола.

Единайсетте спечелиха с 3:1 (2:0) срещу аутсайдера САЩ в последния 16-и мач от Световното първенство и удължиха прощалното турне на напускащия треньор на Бондс Луис ван Гаал. За седми път Холандия е сред осемте най-добри отбора в света, но никога не е печелила трофея на Световната купа, въпреки че три пъти е участвала във финала.

Мемфис Депай (10) и Дейли Блинд (45.+1) вкараха свободни удари, след като Дензъл Дъмфрис се прехвърли отдясно в задната част на мрежата. Самият Дъмфрис направи всичко ясно (81-ви), след като бившият играч на Шалке Хаджи Райт (76-ти) бе намалил резултата с любопитен гол.

Холандия, която е непобедена в 19 мача, ще се изправи срещу Аржентина или Австралия на четвъртфиналите в петък. Мечтата на момчетата от САЩ да достигнат втория си четвъртфинал от 2002 г. насам беше разбита, когато за трети пореден път бяха отстранени от първия кръг на елиминациите. След четири години те ще бъдат домакини на Световната купа за втори път след 1994 г.

Настроението на холандците след предварителния кръг беше, че са напреднали с апломб, но у дома са били упреквани за „сомнамбулния“ си футбол (Telegraaf). „Ще се видим на финала“, отговори Ван Гаал, който се оттегля след Световната купа, на мърморещ журналист. Единствено нападателят Коди Гакпо даде аргументи за тази теза в груповата фаза с три гола в три мача.

Note
Note

Американците от САЩ преминаха през предварителния кръг със силните изяви на бившия играч на Дортмунд Кристиан Пулишич, който беше в състояние навреме след натъртване на таза. И само след 130 секунди надеждата не успя да се озове сама пред вратата заради блестящото спасяване с крак на Андрис Ноперт. Като цяло момчетата от САЩ започнаха много енергично пред погледа на шефа на ФИФА Джани Инфантино, а Холандия трудно можеше да се освободи от високата преса.

Но когато успяха да го направят за първи път по контролиран начин, единайсетте веднага поеха инициативата. След като бързо преодоля средата на терена, Дъмфрис подаде в наказателното поле, където Депай завърши свободно в далечния ъгъл. След това фаворитите поеха по-добър контрол над мача пред 44 846 зрители на международния стадион „Халифа“.

Върджил ван Дайк и компания станаха по-активни в борбата за топката, а фазите на владеене зачестиха. Но както и в предишния кръг, те не можаха да направят много, липсваше темпо и дух. 2:0 се появи от нищото – и беше копие на 1:0.

След смяната играта малко се оживи и имаше повече голове. САЩ вече са напълно ангажирани с настъплението. Първо Гакпо спаси на собствената си врата Тим Рийм (49-ата минута), а след това Дъмфрис – Райт (75-ата минута). Малко след това бившият Шалкера вкара магически гол с лупа с кука. Но силният Дъмфрис попари надеждите на САЩ още в зародиш с удар от воле.