Лудост в последната минута в BVB

BVB се възползва от предимството на ФК Байерн в Майнц, за да прогони проклятието на гостите:

Борусия Дортмунд се върна в кръга на ловците в надпреварата за титлата. Отборът на треньора Един Терзич се възползва от подхлъзването на мюнхенци срещу Кьолн (1:1) с трудна победа с 2:1 (1:1) във ФСВ Майнц 05, за да намали разликата с лидерите в Бундеслигата на пет точки в края на първия полусезон.

Без лидера си Джъд Белингъм, който бе отстранен с жълт картон, Дортмунд дълго време нямаше пробивна мощ. Джулиан Райерсън (4.) с първия си гол и Джовани Рейна (90.+3) с късния победен гол с асистенция на Себастиан Халер върнаха BVB в борбата, след като Дже-Сунг Лий (2.) вкара рано за Майнц. Това беше едва втората победа навън от последните седем мача за Борусия.

Терзич направи две промени в сравнение с дивата размяна срещу ФК Аугсбург (4:3). Никлас Зюле замени Матс Хумелс като капитан в защитата, която напоследък беше изключително несигурна, а Емре Кан замени Белингъм. Докато Халер отново беше на пейката след емоционалния си дебют, мачът дойде твърде скоро за Марко Ройс, който наскоро се разболя.

Освен това мачът започна с ранен шок за BVB, тъй като Лий даде преднина на Майнц още с първото си попадение. Колкото и небрежно да се бяха защитавали Карим Адейеми и Райерсон при корнера, реакцията на Дортмунд беше силна. Отговорът? Отклонен удар на Райърсън от разстояние за изравняване.

FSV Mainz - BVB25. януари 2023 г.
FSV Mainz – BVB25. януари 2023 г.

След колебливото начало жълто-черните бързо се стабилизираха. Отборът на Майнц, в който отново отсъстваше постоянният вратар Робин Зентнер (проблеми с гърба), а дебют направи новият защитник Андреас Хаче-Олсен, задуши играта на Дортмунд и създаде добри шансове чрез Юсуфа Мукоко (8-и), Сюле (9-и) и Адейеми (14-и).

Въпреки това борусите не успяха да задържат натиска дълго време. На Дортмунд му липсваха идеи в един труден мач, а защитата отново беше колеблива. За разлика от последните мачове обаче това не беше наказано срещу безобидните домакини.

Сюле и компания позволиха много повече неща да се случат след почивката. BVB бяха твърде пасивни и имаха късмет с Карим Онисиво (57-ата минута) и Маркус Ингвартсен (60-ата минута). Терзич реагира: Към Халер се присъединиха Джовани Рейна и Джейми Биньо-Гитънс, който бе твърде неточен при най-добрия си шанс (68-и). Едва в заключителната фаза BVB натисна по-силно и бе възнаградена в края на мача. Халер насочи ъглов удар към Рейна, който вече беше отбелязал победния гол срещу Аугсбург.