ФК Байерн печели ясно със звездното попълнение Кансело

ФК Байерн с лекота се класира за следващия кръг на Купата на DFB срещу Майнц 05. Дебют направи новото попълнение Жоао Кансело.

Кризата с резултатите е преодоляна, а новоизлюпената звезда вече е в разгара си: Байерн Мюнхен се отърва от разочарованието в лигата с многозначителния дебют на Жоао Кансело в турнира за Купата на DFB. Рекордните шампиони, които напоследък са в непривична криза, устояха на напрежението при победата с 4:0 (3:0) във ФСВ Майнц 05 и се класираха за четвъртфиналите за първи път от три години насам след дълго и убедително представяне. Препъни камъкът в Бундеслигата беше последван от първата победа за годината от четвърти опит – инициирана от Кансело. Португалецът, когото Байерн взе под наем от Манчестър Сити само няколко часа преди крайния срок за трансфери, подаде на Ерик Максим Чупо-Мотинг за попадението (17-и). Джамал Мусиала (30-и), Лерой Сане (44-и) и Алфонсо Дейвис (83-и) добавиха към резултата и възнаградиха отбора на треньора Юлиан Нагелсман за най-доброто му представяне от зимната пауза насам. Треньорът на Майнц Бо Свенсон (81-ви) видя червен картон в заключителната фаза, а малко след това защитникът Александър Хак (86-ти) трябваше да напусне терена с жълто-червен картон.

Само един ден след пристигането си Кансело получи разрешение да започне от самото начало – като дясно крило. Нагелсман премина към бек-линия от трима души в сравнение с равенството срещу Франкфурт (1:1), а новата надежда беше убедителна в по-офанзивна роля, търсеше дълбочина, създаваше пространства и беше използвана отново и отново от съотборниците си.

Беше „много важно“, подчерта Нагелсман преди мача, „да обръщаме топката и да влизаме в надпревара за наистина важните седмици“. Баварците започнаха мача в разпродадената зала „Майнц Арена“ по подобаващо доминиращ начин, като винаги напредваха с темпо. Първо Кингсли Коман не успя да преодолее вратаря на FSV Фин Дамен (10.), а след това Кансело се появи на фокус и веднага показа на какво се надяват от него в Мюнхен. Първата му кръстоска в роклята на Байерн се приземи точно при Чупо-Мотинг, който вкара ледено. Преднината даде на рекордните шампиони допълнителна сигурност и увереност след трудни седмици. Томас Мюлер и компания имаха лесен мач в дълги периоди от време срещу претоварения Майнц, в чийто стартови единадесет липсваше нападателят с три гола Карим Онисиу.

Musiala увеличи преднината си след забележителна атака, а малко след това Сане се възползва от артистичната подготвителна работа на Choupo-Moting. Байерн почти не беше в опасност, а освен това имаше късмет, че Силван Видмер от Майнц не получи жълт картон преди почивката.

Пред погледа на националния треньор Ханси Флик и новия спортен директор на DFB Руди Фьолер баварците намалиха оборотите през второто полувреме. Полузащитата около Джошуа Кимих позволяваше на Майнц повече свобода, но освен шанса на Антони Качи (60-и), FCB не допусна почти нищо. Дебютът на Кансело приключи след 71 минути. Байерн остава опасен на контраатака, но често му липсва решаващ пас.