Патрисия Сампайо, героиня на португалското джудо.

Гранд При на Португалия 2023 в Алмада, стадионът е пълен с ентусиазирани фенове, които искат да видят тежките състезатели по джудо в последния ден.

В категория до 90 кг българинът Ивайло Иванов победи силния Крисчън Тот от Унгария в спортен двубой. Скандер Хачиха, спортен директор на IJF, връчи медалите.

_“В джудото винаги трябва да уважаваш противника си. Ние сме приятели и сме на една и съща възраст. И двамата имаме деца, а преди двубоя той ми изпрати съобщение: „Очаквам с нетърпение двубоя ни“. Това е спортът – в битката давам всичко от себе си, а след това сме приятели.“
_

Ивайло Иванов, злато – 90 кг

Patricia Sampaio беше героят на деня в категория до 78 кг, като даде на португалската публика това, за което бяха дошли! Тя си пробива път през предварителните квалификации, решена да спечели златен медал за Португалия. И тя го направи.

С пълна концентрация и тактическа победа на финала Сампайо взе първото си злато в Гран При, а стадионът беше във възторг от тази победа за португалското джудо. Инес де Медейрос, кмет на град Алмада, й връчи заслужения благороден метал.

„Невероятно е, че толкова много хора бяха тук. Не съм от Лисабон, живея на 2 часа път, семейството ми и приятелите ми от клуба седяха в колите, за да ме подкрепят… Нямам думи за това, което преживях днес от…“

Патрисия Сампайо Злато -78 кг

В категория до 100 кг грузинецът Илия Суламанидзе победи японския младеж Араи, за да затвърди позицията си на световен номер 1. Той получи медала си от съдийския надзорник на IJF Карло Кностер.

Над 78 кг Ким Хаюн отне надеждите на Португалия за още едно злато, а Рошел Нунес взе сребро. Медалите бяха връчени от съдията на IJF Кати Фльори

Само в категория над 100 кг Ким Минджонг взе четири златни медала за Южна Корея, която завърши начело в класирането по медали с общо шест медала. На второ място се класира домакинът Португалия с два златни и един сребърен медал. Португалският отбор по джудо може да отчете това Гран при като голям успех.