Професионалистът на Шалке е изключителен – неназначаването на Ковнацки говори за „шамар в лицето“.

Чешката република започна кампанията си за класиране на Европейското първенство за финалите през 2024 г. в Германия с блестяща победа над Полша с 3:1. Специалистът на Шалке беше най-добрият човек на терена.

19 045 зрители, сред които няколко хиляди фенове от Полша, видяха едностранния квалификационен мач за Европейското първенство между Чехия и Полша в „Фортуна Арена“ в Прага.

Домакините спечелиха с 3:1 (2:0) срещу суперзвездата Роберт Левандовски, който не направи впечатление, и компания и веднага поеха лидерството в тази квалификационна група. Освен Чехия и Полша тук са представени още Албания, Молдова и Фарьорските острови. Последните две страни завършиха наравно 1:1, а Албания имаше почивен ден.

Вероятно точно това щеше да се иска на Полша в петък вечер. Отборът на новия национален треньор Фернандо Сантош изигра катастрофално полувреме и след три (!) минути вече изоставаше с 0:2.

Ладислав Крейчи се разписа с глава в полската врата само след 30 секунди, а Томаш Цванцара увеличи резултата на 2:0 в 3-ата минута. Чехите, които бяха водени от професионалиста на Шалке Алекс Крал, показаха силна игра. По-специално играчът на Шалке беше навсякъде, където можеше да се види. Независимо дали отляво, отдясно или в центъра, къдрокосият футболист беше двигателят в играта на чехите.

Ако не сега, то кога? Отдавна съм във върхова форма и удрям, сервирам, играя редовно, всъщност играя през всички мачове. Когато погледна личното си положение и това на нападателите в полския състав, вече мисля, че трябваше да очаквам да бъда номиниран. Когато това не се случи, за мен беше като шамар в лицето!

Dawid Kownacki

В 64-ата минута Крал беше възнаграден за върховото си представяне тази вечер, когато подаде на Ян Кухта и той направи 3:0 (64-ата минута). Попадението за 1:3 за полския тим, реализирано от Дамян Шимански (87-та), не беше нищо повече от козметична мярка.

Докато чехите празнуваха широко, настроението на поляците беше на дъното още по време на дебюта на Сантос. Проблеми имаше още преди мача.

Давид Ковнацки, който в момента се намира във върхова форма и бележи за Фортуна Дюселдорф сякаш всеки уикенд, не беше номиниран и изля разочарованието си в полските медии.

26-годишният футболист, който е вкарал 13 гола и е подготвил други осем в 26 участия в настоящата серия, сподели пред портала „Przeglad Sportowy“ за неноминирането си: „Никой не ми се обади. Не получих и сигнал, че някой от треньорския щаб на националния отбор ме е наблюдавал в някой мач от първенството. Единственият сигнал, който имах, беше от лекаря на националния отбор. Когато се контузих леко преди три-четири седмици, той ми се обади и ме попита какво не е наред. Знам, че всеки понеделник той дава на треньора на националния отбор доклад за физическото състояние на играчите от националния отбор, които разглежда. Така че вече знаех, че има интерес към моята личност. Но освен това не съм чувал нищо от националния отбор“.

Ковнацки продължава: „Надявах се или по-скоро очаквах, че ще бъда повикан. Честно казано, ако не сега, то кога? От дълго време съм във върхова форма и удрям, сервирам, играя редовно, всъщност играя през всички мачове. Като гледам моето лично положение и това на нападателите в състава на Полша, мисля, че трябваше да очаквам да бъда номиниран. Когато това не се случи, за мен беше като шамар в лицето!“