19-те Средиземноморски игри в Оран: спорт в сърцето

12 дни спорт, състезания и празненства: 19-ите Средиземноморски игри приключиха на 6 юли в Оран, Алжир. Около 3400 спортисти от 26 държави от три континента (Африка, Азия и Европа) се състезаваха в 24 спорта: от лека атлетика до плуване, футбол, джудо и гимнастика и др. Италия спечели най-много медали, изпреварвайки Турция и Франция. Алжир е четвърти в таблицата с медалите, изпреварвайки Испания.

Италия печели най-много медали, Турция е втора

Италия си тръгва от Оран с най-голям брой медали: италианските спортисти спечелиха 159 медала: 48 златни, 50 сребърни и 61 бронзови, което ги постави начело за пета поредна година.

Италия бе особено успешна в плуването с 34 медала: отборно представяне, но и индивидуални успехи, като този на плувеца Матео Риволта, който спечели 100 метра бътерфлай – с рекордното време от 51,66 секунди – и щафетата 4х100 метра, и взе сребро на 50 метра бътерфлай. „Доволна съм от резултата, през последните няколко месеца преживях доста трудни моменти, така че съм много щастлива от днешния резултат и съм доста уверена в бъдещето си“, каза плувкинята.

Турция почти излезе начело в класирането по медали: Страната спечели само 3 златни медала по-малко от Италия (от общо 108 класирания на подиума), като спортистите блестяха най-вече в борбата, леката атлетика и плуването.

Алжир е рекордьор

Герой на родината бяха алжирските атлети, които останаха на трето място след Франция при златните медали само с една титла. Домакините завършиха с рекорден брой медали: общо 53, от които 20 златни, 17 сребърни и 16 бронзови – повече, отколкото преди 21 години в Тунис.

Забележителни са 5-те златни медала, спечелени в бокса и леката атлетика. Исторически е дубълът на злато и сребро в бягането на 800 м за алжирските бегачи Джамел Седжати и Ясин Хет.

Един от успешните спортисти е младият джудист от Оран, Месауд Редуан Дрис, който триумфира в категория -73 кг, подкрепян от публиката. „Това беше голяма чест за мен“, казва шампионът на Африка за 2022 г. и знаменосец на Алжир. „Спечелих златен медал, това беше огромна радост. Зрителите ме подкрепяха и ми вдъхваха кураж. Присъстваха дори родителите ми.“

Поощрението на зрителите

Местните спортисти изпитваха натиск да блеснат. Ентусиазираната публика със сигурност е допринесла за успеха на събитието – трибуните винаги са били пълни с аплодиращи зрители.

Тълпа, която се радваше не само на своите сънародници, но и на всички спортисти. „Всичко е чудесно, оранците имат голямо сърце, не напразно се казва „Оран по душа“. Добре дошли сте… прекрасно е“, разказва жена от Алжир.

„Средиземноморските игри са свързани с Оран“, казва едно момиче на трибуната. „Оран означава щедрост, това е Средиземноморието, наистина красива атмосфера, солидарност между народите и голямо уважение към чужденците.“

Сигурно е, че вторият по големина град в Алжир е спечелил от това събитие: в спортната инфраструктура, в опита с големи събития, но и в известността в Средиземноморието. Председателят на Организационния комитет на Оран 2022 (CIJM) Мохамед Азиз Деруаз е убеден в това: „Мисля, че целият свят и особено цяла Европа, средиземноморските страни, азиатските и африканските държави се насладиха на „истински олимпийски игри“_. Тези игри ще отворят нова страница за Оран както в областта на спорта, така и на туризма, тъй като много от участниците искат да се върнат в Оран като туристи.“_

Предаването на знамето

19-ото издание затвори вратите си така, както ги беше отворило: с грандиозна церемония на Олимпийския стадион.

На трибуните 40 000 зрители от всички възрасти станаха свидетели на спектакъла: Музика, танци, фойерверки и радост, когато 26-те делегации се представиха за последен път на лекоатлетическата писта. И накрая: предаването на града, който ще бъде домакин на спортното събитие в три окръга след четири години: Таранто, в южната част на Италия.