Германските футболистки за първи път отпадат от предварителния кръг на Световната купа

За първи път германският женски футболен отбор се проваля в предварителния кръг на Световната купа.

Позор в Бризбейн, историческото отстраняване е перфектно: Германските футболистки за първи път се провалиха в предварителния кръг на Световно първенство и предизвикаха поредната катастрофа на DFB само една година след високия полет на Европейското първенство. Отборът на треньорката Мартина Фос-Текленбург, със слаби нерви, трябваше да се задоволи с равенство 1:1 срещу аутсайдера Южна Корея в последния си мач от групата и ще се завърне у дома дълбоко разочарован след ранния край на лова на третата звезда.

„Това все още е извън обсега на моите възможности. Не мога да разбера какво се случва тук“, заяви зашеметената Александра Поп в ефира на ZDF: „Невъзможно е да се анализира веднага. През трите мача беше неравностойно. Това не беше нашата амбиция.“

След бързия шок на Сохюн Чо (6.) изравнителният гол на Поп (42.) на стадиона в Бризбейн беше твърде малко за европейските вицешампиони, тъй като Колумбия не успя да окаже никаква подкрепа срещу Мароко (0:1) в паралелния мач. Така жените претърпяха същата съдба като мъжкия отбор на финалите през 2018 и 2022 г.

Пред 38 945 зрители Фос-Текленбург разчиташе на концентрирана атакуваща мощ и предостави на Поп с Леа Шюлер в нападение. След слабото си представяне срещу Колумбия Лина Магул трябваше да седне на пейката. Освен това защитничката Марина Хегеринг се завърна в отбора, след като се възстанови от натъртена пета, за да замени Сара Дурсун, която беше контузила бедрото си.

И Хегеринг веднага бе извикана да играе в новосформираната и рядко практикувана защита от трима души. След като Лена Оберсдорф загуби топката, Кейси Феър се оказа напълно свободна пред Мерле Фромс, но вратарят на VfL Wolfsburg направи блестящо спасяване, за да отрази удара на 16-годишния младеж към далечната греда (3).

Но отборът на ДФБ не се отказа от нервността и дезорганизацията си дори и след това ранно събуждане. След прецизен пас на Йънг-Джу Лий в трима души отзад Катрин Хендрих вдигна офанзива и Фромс нямаше никакъв шанс срещу пробиващия Чо. Това беше първият гол на вицешампионите на Азия на това световно първенство.

След това капитанът Поп диво размахваше ръце и се опитваше да събуди съотборничките си – това помогна за кратко. Клара Бюл пропусна две добри възможности за изравняване (11-ата, 15-ата минута). Но като цяло играта на двукратните световни шампионки беше хаотична в дълги участъци от първото полувреме. Идеята да използват предимството си в размер с много кръстове не проработи в началото. По тази причина Фос-Текленбург беше наредил на десния защитник Свеня Хут да се придвижи напред от обичайната си четворка.

Южна Корея беше добре подготвена от бившия треньор на отбора от Франкфуртската бундеслига Колин Бел и създаде много проблеми на германския отбор с частичната си преса. Както и при поражението срещу Колумбия (1:2), структурата на играта на фаворитите беше твърде бавна и погрешна. Затова Поп на моменти отстъпваше по-назад и се опитваше да активизира играта заедно с Оберсдорф.

След половин час южнокорейците се отдръпваха все повече и повече, но в играта на Германия продължаваха да липсват решения. Затова почивката за лечение на Фромс беше използвана за кратка дискусия – с успех. Поп с глава вкара топката от кръста на Хут за четвъртия си гол в турнира. Офанзивният играч на Волфсбург изрева радостта си и облекчението.

„Бяхме много разконцентрирани и не влязохме добре в мача. След това стана малко по-добре, но в момента това все още е твърде малко“, заяви по време на почивката за ZDF Йоти Чациалексиу, спортен директор на националните отбори в DFB.

Но дори и след смяната несигурността беше осезаема, като първоначално достатъчни бяха само голът от аут (57-ата минута) и ударът с глава в напречната греда (60-ата минута) на Поп. Фос-Текленбург реагира и вкара в игра Сидни Ломан и Лена Латвайн. Бюл и Сара Дабриц, която изигра 100-ия си международен мач, трябваше да излязат.

Фаворитките обаче продължаваха да се борят да намират пролуки и часовникът тиктакаше. Единствено Поп (74-та) и Льоман в добавеното време създадоха някаква опасност. Това беше твърде малко.