Огромна победа срещу любим съперник: Лайпциг унижава Щутгарт

VfB Stuttgart е любимият съперник на RB Leipzig. Но дълго време беше трудно срещу швабите. Едва през второто полувреме РБ показа класата си.

Обърна мача, избегна фалстарта и отпразнува гръмка победа: Благодарение на изключителното второ полувреме РБ Лайпциг победи VfB Stuttgart с 5:1 (0:1) и предотврати лошия старт у дома с демонстрация на мощ. За саксонците се разписаха Бенямин Хенрихс (51-ва минута), Дани Олмо (63-та), Лоис Опенда (66-та), Кевин Кампл (74-та) и Хави Симонс (76-та). Серху Гираси (35-та) беше дал преднина на Щутгарт след груба грешка на национала Давид Раум.

Пред 46 084 фенове съдията Франк Виленборг (Оснабрюк) и колегите му от видеозалата в Кьолн често бяха в центъра на вниманието. Два пъти те проверяваха за дузпа (такава нямаше), два пъти проверяваха за гол на Опенда (имаше само един). В крайна сметка съдийският екип беше прав във всяко едно решение.

За домакинския мач треньорът Марко Роуз за първи път направи кадрови промени. Тимо Вернер, който не беше вкарвал от 716 минути, трябваше да отиде на пейката, а на негово място влезе Юсуф Поулсен. Срещу дълбоко стоящите шваби Роуз очакваше повече сила и агресивност в атака, което датчанинът веднага изпълни. Но Щутгарт, който имаше само две точки от десетте двубоя с Лайпциг досега, не се сблъска с реални проблеми от високата преса – и имаше първата възможност. Крис Фюрих стреля, стражът на РБ Янис Бласуич блокира, но Гираси стреля над.

След загубата с 2:3 в откриващия мач в Леверкузен Роуз отново бе подчертал, че отборът се нуждае от време след сътресенията. Загубата на ключови играчи като Кристофър Нкунку и Доминик Шобошлай скоро беше очевидна. Лайпциг владееше повече топката и комбинираше добре. Но нямаше опасност за отбелязване на гол, нито изблик на вдъхновение в последната третина. Опенда отправи първия си удар едва в 28-ата минута, а на вратаря на Щутгарт Александър Нюбел дори не се наложи да се намесва.

От другата страна Давид Раум допусна капитална грешка. Националният защитник отигра топката пред собственото си наказателно поле директно в краката на Атакан Карасор, който подаде на Гираси – 0:1. Лайпциг се събуди едва в добавеното време. Първо Опенда (45.+3) не успя да се освободи пред вратата срещу Нубел, а след това РБ поиска дузпа след предполагаем фаул на Гираси срещу Вили Орбан. Нападателят обаче беше бутнат от Поулсен, което беше потвърдено от видеозаписите. Роуз видя всичко по различен начин и се нахвърли върху съдията Виленборг след свирката на полувремето – жълт картон. Съотборникът на треньора Александър Циклер предотврати по-лошото, като избута Роуз назад.

Две минути след подновяването на играта Виленборг и колегите му отново бяха в центъра на вниманието във видеозалата в Кьолн. След изпълнение на свободен удар от Раум Орбан стреля с глава, а Нюбел направи изключително рефлекторно спасяване от близка дистанция. Орбан обаче беше ударен с крак по врата от защитника на VfB Валдемар Антон при акцията малко след удара с глава. Виленборг огледа мястото на инцидента няколко пъти – и не даде дузпа.

Сега обаче Лайпциг се вдигна на крак, като агресивно се впускаше за всяка топка. Хенрихс се сблъска с Нюбел след пас назад и блокира свободния удар на вратаря във вратата. Две минути по-късно Нюбел допусна нова грешка. Кръстна топка от Поулсен бе избита точно пред краката на Опенда. 2:1. Не съвсем. Отново се обади видеореферът. Нападателят на Лайпциг беше встрани от терена.

Но РБ не се остави да бъде разконцентриран и почти не остави място на Щутгарт. Олмо поведе след брилянтно прехвърляне на топката, а Опенда последва само три минути по-късно. Когато белгиецът вкара, видеосъдията отново провери за офсайд, но този път всичко беше наред. И сега вече всичко вървеше както трябва. Прословутият без гол Кампл вкара след отразен удар, а две минути по-късно новото попълнение Симонс постигна успех. Щутгарт беше психически сломен.