Световна купа за жени: Испания се класира на финала след победа с 2:1 над Швеция

В полуфинал, който дълго време беше труден, футболистките на Испания вдигнаха оборотите към края. Победата с 2:1 над Швеция класира южноевропейките за първи път на финал на Световно първенство.

Футболистките на Испания достигнаха за първи път до финала на Световната купа. Резервата Салма Паралуело (81-ва минута) и капитанката Олга Кармона (89-та минута) отбелязаха головете, за да изведат южноевропейките до победа с 2:1 (0:0) над Швеция на полуфинала. В бурната финална фаза Ребека Бломквист (88-а минута) беше вкарала за временното 1:1 пред 43 217 зрители на „Еден парк“ в Оукланд. Следващата неделя в Сидни Испания ще срещне Англия или Австралия, които ще играят за място на финала във втория полуфинал тази сряда, също в Сидни (12.00 ч. централноевропейско време).

Дълго време това беше полуфинал, който едва ли беше приятен за гледане. Играта течеше бавно, и двата отбора избягваха да поемат рискове. Испанската игра с къси пасове, инициирана основно от Айтана Бонмати, изглеждаше добре от време на време, но Дженифър Ермосо беше неефективна в предни позиции. Новоизлюпената Кармона пропусна най-добрия шанс за Испания в 14-ата минута, като нейният далечен изстрел мина малко встрани от шведската врата.

Първият добър шанс на Швеция чрез Фридолина Ролфо от няколко метра беше спасен от Ката Кол малко преди края на полувремето. Вратарката на Испания правеше едва третото си международно участие на полуфиналите. В предварителния кръг треньорът Хорхе Вилда беше разчитал на съперничката на Кол – Миса Родригес. Директният удар на Ролфьо беше единственият удар към вратата на Швеция през първите 45 минути, докато Испания имаше само три.

В стартовата си единадесеторка Вилда отново пропусна Паралуело от ФК Барселона. На 19-годишна възраст най-младият играч в състава вече беше отбелязал гол в допълнителното време на четвъртфинала срещу Нидерландия (2:1). Двукратната световна номер едно Алексия Путелас се завърна в стартовия състав, но не намери много работа срещу здравата защита на Швеция. След 57 разочароващи минути Вилда извади играча на Барса от терена и на терена се появи Паралуело.

Смяната почти се отплати в 70-ата минута, когато Паралуело подаде на Алба Редондо, който беше на земята. Завършекът мина малко встрани. Накрая суперджокерът се справи по-добре сам. След центриране Паралуело стреля от шест метра и пласира топката в десния ъгъл.

Радостта на испанците едва бе утихнала, когато Бломквист с глава прехвърли Лина Хуртиг, за да изравни. Но последната дума имаше Кармона, който след къс корнер удари топката в долната част на напречната греда. Така шведите за малко не стигнаха до финала, както и на турнира във Франция преди четири години.

Бронзовият медал ще бъде спечелен в мача за третото място в Бризбейн в събота (10.00 ч. българско време).