Хаос с VAR, издънка на BVB и късен дебют за Фюлкруг

Хаотичните условия с видео доказателствата и позорният жребий провалиха светкавичния дебют на Никлас Фюлкруг за Борусия Дортмунд.

Борусия Дортмунд пропиля преднина от два гола срещу непокорния промоутър 1. ФК Хайденхайм при любопитни обстоятелства и трябваше да се задоволи със сензационно равенство 2:2 (2:0) в петък вечер. Началото на сезона е в пясъка.

Диви сцени се разиграха в заключителната фаза. Съдията Тобиас Райхел очевидно оттегли дузпа, която първоначално беше отсъдена за Дортмунд при 2:1, но след това излезе на екрана – и отново посочи мястото. Тим Клайндиенст (83-ата минута) вкара гола за първата точка на Хайденхайм в Бундеслигата.

Националният нападател Фюлкрюг, който само изненадващо премина от Вердер Бремен в BVB в четвъртък, беше посрещнат с много аплодисменти, но седна на пейката до 78-ата минута: Мястото в центъра на атаката на Дортмунд до последно принадлежи на Себастиан Халер. Това обаче може бързо да се промени. В петък французинът бе нещастен и също така предизвика дузпата за изравнителния гол.

Първоначално Хайденхайм напразно се опитваше да изгради крепост в собственото си наказателно поле, Юлиан Брандт пропука защитата още в седмата минута. След попадението на Емре Кан за 2:0 (15-ата минута, дузпа за игра с ръка) сякаш започна 75-минутен демонстративен мач срещу съперник, който се стараеше много, но нямаше никакъв шанс на това ниво. Но ФХК се бранеше колкото можеше, вкара гол чрез Ерен Динчи (61-ва) и се бореше упорито: с успех.

В началото BVB очаквано беше позиционирала защитата си далеч напред и на Хайденхайм все още му липсваше пространство за дишане. Брандт се възползва от първия голям шанс от развоя с удар в долната част на напречната греда. Преди това Кан беше получил топката в лакътя, което съдията Райхел прецени, че не заслужава дузпа. Няколко минути по-късно обаче той наказа игра с ръка на бившия юноша на BVB Ленард Малоуни, след като изгледа телевизионните кадри.

Двубоят изглеждаше решен, Хайденхайм твърде рядко попадаше под натиск в спокойна пасмина. Марсел Сабицер (19/25) и силният Донийл Мален (28), който се въртеше много и отново и отново бягаше от Кристоф Тейеркауф отдясно, можеха да вкарат още в началото повече голове.

Борусия Дортмунд - 1. ФК Хайденхайм 01. септември 2023 г.
Борусия Дортмунд – 1. ФК Хайденхайм 01. септември 2023 г.

Хайденхайм дълго време изиграваше слабо малкото си възможности за атака от добри позиции. Затова треньорът Франк Шмидт включи Марвин Пирингер като втори нападател през второто полувреме заедно с Тим Клайндиенст, който малко след това пропусна приличен шанс (49-та минута). Възможният гол на Патрик Майнка (51) беше отменен след дълъг видеопреглед заради предполагаема игра с ръка от страна на Пиерингер. Въпреки това Хайденхайм показа колко уязвим е вече далеч по-слабо доминиращият BVB дори и срещу по-слаби съперници.

В предни позиции Дортмунд пропусна най-добрите си шансове в пореден мач около вратата на Динчи. Особено изявени бяха Донийл Мален, Рами Бенсебайни и Халер. Така Хайденхайм остана в играта, пое пълен риск от 70-ата минута нататък – малко по-късно Халер извърши съдбоносния си фаул в наказателното поле.