Въпреки изгонването – победа като гост на Хофенхайм – Фюлкруг отбелязва гол.

BVB печели в Хофенхайм и се изкачва на първо място. Никлас Фюлкруг и Марко Ройс вкарват преди почивката, а Райерсон слага точка на спора.

След 80-ата минута Марко Ройс се изниза от терена за своята смяна. Полузащитникът беше изморен, но преди всичко искаше да изтърпи времето заради малката преднина. 34-годишният Реус знае всички трикове в професионалния футбол, но това, което знае още по-добре, е как да вкарва важни голове за Борусия Дортмунд.

В петък вечерта на терена на TSG Хофенхайм той успя да вкара още един. Голът на Ройс за 2:1 (45.+3) осигури четвъртата победа на BVB за сезона в шестия мач пред 30 150 зрители на „Презеро Арена“. Джулиан Райерсон вкара в добавеното време (90.+5), за да оформи крайния резултат 3:1 (2:1). Първоначално Никлас Фюлкруг даде преднина на BVB (18-и), а Андрей Крамарич (25-и) изравни от дузпа. Поне за една вечер Дортмунд вече е на върха в таблицата на Бундеслигата.

Както и при победата с 1:0 над VfL Волфсбург, Салих Озкан получи разрешение да разпъне защитата. „Той абсолютно заслужаваше шанса и се възползва максимално от него“, каза треньорът Един Терзич, обяснявайки повторната повиквателна на 25-годишния играч. Но имаше едно нещо, което не можеше да се отрече. Фактът, че Йозкан беше в стартовата единайсеторка за втори пореден път, беше синоним на това, че в стартовата единайсеторка нямаше място за капитана Емре Кан по спортни причини. 29-годишният играч трябваше да се задоволи с резервната скамейка.

Терзич направи само една промяна в сравнение с доминиращото представяне срещу Волфсбург. Дониъл Мален беше върнат в отбора на мястото на Джейми Биньо-Гитънс. Това означаваше, че Марко Ройс, който вкара победния гол срещу Волфсбург, също можеше да запази мястото си пред новия национален треньор Юлиан Нагелсман.

От самото начало BVB залагаше на стабилността и сигурните пасове. След като Феликс Нмеха, който присъстваше много в началото, спечели топката, Мален за първи път се появи опасно в наказателното поле на Хофенхайм, но не успя да преодолее Оливер Бауман (15-и).

Три минути по-късно защитата на Хофенхайм подведе своя вратар. Вкарването на Антъни Брукс скочи твърде далеч. Юлиан Брандт веднага подаде на Никлас Фюлкруг. И 30-годишният футболист не се поколеба. С десния си крак той изстреля топката в ъгъла за 1:0. Това беше първият гол на действащия най-добър реализатор на Бундеслигата с жълто-черната фланелка (18).

Преднината обаче не продължи дълго. Матс Хумелс пусна небрежен пас към Озкан, който Антон Стах пресече. Централният защитник на Дортмунд опъна топката точно на линията на наказателното поле и удари само Стах – дузпа, милиметрично решение на съдията Флориан Бадстюбнер. Андрей Крамарич надхитри вратаря на BVB Грегор Кобел и небрежно вкара топката, за да направи резултата 1:1 (25-и).

TSG Hoffenheim - Borussia Dortmund 29 септември 2023 г.
TSG Hoffenheim – Borussia Dortmund 29 септември 2023 г.

Дортмунд загуби нишката след бързия изравнителен гол. Пресирането вече не работеше толкова добре, Хофенхайм стигна до наказателното поле сравнително необезпокояван. Вторите топки също се оказваха все повече при домакините. Но не и в решителния момент, поради което BVB изненадващо се прибра в съблекалнята с преднина, имайки предвид хода на мача. Бауман позволи на кръста на Мален, който преди това се бе задържал сам срещу двама противници, да отскочи до краката на Реус. 34-годишният футболист прати топката в мрежата, за да направи резултата 2:1 (45.+3).

Второто полувреме започна с фойерверки в блока на гостите и два шокови момента на терена. Първо, Кобел трябваше да направи артистично спасяване, когато от пет метра разби с глава удара на Гриша Прьомел в собствения му крак (48.а). А три минути по-късно Кобел имаше късмет, че ударът на Роберт Сков от свободен удар попадна само в напречната греда (51).

Сега BVB почти не успяваше да се освободи от напрежението. Дортмунд дълго време успяваше да води без да блести, но в крайна сметка бе принуден да трепери, когато Рами Бенсебайни, който вече бе предупреден, избута топката преди вкарването на Хофенхайм (71). В добавеното време Джулиан Райерсон завърши контраатака, за да направи резултата 3:1 (90.+5).

BVB ще се изкачи в таблицата още в този мач, като посоката е правилна след шест мача. При нова победа следващата събота срещу Унион Берлин (15.30 ч./Sky) може бавно да се настани на върха.