Голям неуспех – срамно домакинско поражение срещу Елверсберг

Голямо разочарование в Арена: Шалке 04 загуби домакинския си мач от втора дивизия срещу селския клуб SV Elversberg с 2:1 (1:2).

Почти точно преди една година ФК Байерн гостува на „Арена“, като залогът бяха точките от Бундеслигата – но сега ФК Шалке 04 достигна ново дъно.

Кралскосините загубиха домакинския си мач срещу селския клуб СВ Елверсберг с 1:2 (1:2) в мач от Втора Бундеслига. Минипоредицата от победи рязко спря и клубът отново гледа надолу.

Треньорът на Шалке Карел Гераертс беше избрал стратегията „никога не сменяй печелившия отбор“ – същият отбор, който преди седмица спечели с 2:1 в Нюрнберг, трябваше да победи и Елверсберг.

По време на загрявката обаче се контузи вратарят Ралф Фарман – отново. Джъстин Хекерен се появи за втори път през сезона в кратък срок.

Вратарят на Шалке Фехерман трябва да пропусне мача в кратък срок

Дали заради контузията на Феерман играчите на Шалке трябваше да пълзят по терена само с половината от силите си през първия половин час пред 61 110 зрители? Или пък чувството, че лесно можеха да отстрелят малкия селски клуб от арената? Никой не можеше да си обясни какво всъщност е замислил отборът на Шалке, който се бореше толкова храбро в последните няколко мача.

Гостите, които почти точно преди две години играха срещу U23 на VfB Stuttgart в Регионалната лига пред 185 зрители, комбинираха без съпротива през защитата на Шалке. Паул Сток (7′) и Яник Рохелт (21′) вкараха по два гола, за да поведат заслужено с 2:0. А гостите бяха по-близо до третия гол, отколкото Шалке до първия.

Едва в 29-ата минута, когато централният защитник Дери Джон Мъркин нахлу отзад напред с топката в краката си и спечели корнер, всички се събудиха: съотборниците му, феновете и скамейката. След това Шалке показа как трябваше да играе от самото начало: Смели, решителни, със силен завършек.

Оживеният Кенан Караман намали изоставането си на 1:2 след корнер на Томас Увейан (35′) и имаше още два шанса (38’/40′). Хенинг Матричани (30) и Бриан Ласме (41) също можеха да отбележат. Когато съдията Мартин Петерсен даде сигнал за почивката, феновете не знаеха дали да освиркват, или да ръкопляскат след първото полувреме, което беше разделено на две

Шалке - СВ Елверсберг 10 ноември 2023 г.
Шалке – СВ Елверсберг 10 ноември 2023 г.

Ласме и Караман пропускат шансове

След смяната Шалке остана доминиращият отбор – и имаше много добри шансове да изравни: Ласме изстреля топката в напречната греда (58′), Караман не успя да вкара с глава срещу вратаря Николас Кристоф, който реагира великолепно (60′). Всеки корнер, всяко центриране от Увейан беше опасно.

Но колкото повече наближаваше краят на мача, толкова по-трудно ставаше за Шалке да навакса изоставането си – и пролуките за контраатаки на гостите ставаха все по-големи. Дори осемте минути продължение не помогнаха на Шалке и вечерта, започнала толкова еуфорично, завърши с огромно разочарование