„Изключително заслужен“ обрат в Милано – BVB в кръг 16 предсрочно

Борусия Дортмунд достигна до последния 16-и кръг на Шампионската лига предсрочно въпреки тежката си група. Достатъчен бе един гостуващ купон в Милано.

В крайна сметка нямаше достатъчно енергия за бурно ликуване. Напълно изтощени, но щастливи и горди, специалистите на BVB се прегърнаха един друг след купона на „Сан Сиро“. С победата с 3:1 (0:1) в Милано във вторник вечерта Борусия Дортмунд достигна предсрочно до последния 16-и кръг на Шампионската лига въпреки трудната група. Това означава, че на BVB, които преди това бяха считани само за аутсайдери, ще бъде спестен финалният мач срещу Пари Сен Жермен в последния ден от предварителния кръг (13 декември). Но все пак ще става въпрос за спечелване на групата.

„Днес се справихме наистина добре. Бяхме в играта доста добре от самото начало и успяхме да създадем много атмосфера с нашето владеене“, заяви изключителният Матс Хумелс в ефира на Amazon Prime Video. „Мисля, че днес постигнахме заслужена победа.“

Пред 75 600 зрители Марко Ройс (10-ата дузпа), Джейми Биньо-Гитънс (59-ата) и Карим Адейеми (69-ата) осигуриха втория гостуващ преврат на четвъртия в Бундеслигата след победата с 1:0 в Нюкасъл във вторник вечерта. Междувременно Саму Чукуезе (37) изравни за Милан. Победата подсили увереността на BVB преди неделния сблъсък на върха в Бундеслигата с непобедения лидер Байер Леверкузен.

Въпреки това всеки, който се надяваше на по-добър старт за BVB след бурната победа с 4:2 срещу Гладбах, първоначално беше излъган. Не бяха изминали и шест минути, когато пълният защитник Юлиан Райерсон допусна сериозна грешка при изнасянето напред. Контраатаката на домакините се приземи при Чукуезе, чийто удар се удари в горната част на ръката на Нико Шлотербек в наказателното поле – беше отсъдена спорна дузпа, която Грегор Кобел защити решително срещу Оливие Жиру.

Но сега BVB можеше да се върне към старите схеми, но вместо това спасяването на Кобел даде тласък на гостите. По-малко от три минути по-късно Биньо-Гитенс беше фаулиран в наказателното поле на Милан – и Борусия получи правото да изпълни дузпа. Реус се справи по-добре от Жиру и уверено я реализира, за да поведе в резултата.

Дортмунд продължи да играе съсредоточено и зряло, подобно на първото полувреме в Нюкасъл Юнайтед преди няколко седмици. Първоначално Терзич бе без Салих Йозкан и Юлиан Брандт, които бяха на пейката заради настинки. Въпреки това стартовата XI се справи добре и BVB многократно създаваше заплаха за италианците, които на моменти напредваха високо, чрез бързите си крила.

Докато не се случи същото, което се е случвало толкова често в миналото: невнимание в защита. Пъргавият Чукуезе получи топката по дясното крило и нито Биньо-Гитенс, нито Рами Бенсебаини влязоха в двубой с нигериеца; в най-добрия случай те осигуряваха покритие. 24-годишният футболист им се отблагодари и вкара изравнителния гол от остър ъгъл.

Байно Гетенс отново блести – Адейеми с победното попадение

Това беше една от онези типични схеми, в които BVB изпада отново и отново. Почти всичко вървеше добре, особено концентрацията този път беше правилна в по-голямата си част. След почивката Милан продължи да натиска здраво, но Борусия се защитаваше сигурно и последователно през по-голямата част от времето. Все пак имаше някои дребни пропуски. За щастие на гостите, AC също бяха виновни за тях.

Подобно на защитата на Дортмунд, италианците не се намесиха особено, когато BVB комбинира пред наказателното поле след малко по-малко от 60 минути. След прекрасен пас от Марсел Сабитцер Бьоно Гетенс най-накрая стигна до топката и я прати ниско в левия ъгъл. Първата добра атака след почивката отново даде преднина на Дортмунд.

Малко след това Терзич направи малко изненадваща смяна на младия голмайстор. Но идеите на треньора се оправдаха. Вместо англичанина сега блесна резервата Адейеми, който отново получи твърде много пространство от защитата на Милан, което му позволи да вкара за 3:1.