Свирки за BVB след равенството – „Не винаги всичко зависи от треньора“

Надеждите за изкупителна победа се оказват пожелателни. След равенството 1:1 срещу Майнц BVB са изправени пред бурна зимна пауза. Критиките към треньора Терзич вероятно ще станат все по-силни.

Рев от свирки от трибуните, объркани играчи на терена и сериозно изглеждащ треньор отстрани, който сега е подложен на още повече критики. След болезнената травма от титлата през май миналата година Борусия Дортмунд отново показа нерви в двубоя с FSV Майнц и претърпя сериозен провал.

206 дни след паметния финал на сезона (2:2) на същото място, в който отборът на футболния треньор Терзич заложи на шампионската титла, очакваното чувство за постижение отново не успя да се материализира при равенството 1:1.

„По принцип съм притеснен от ситуацията, не е лесно“, заяви международникът на BVB Юлиан Брандт по телевизионния канал Sat.1. „Гадно е, честно казано. Винаги е гадно да излезеш на почивката с равенство или поражение“.

Шестият пореден състезателен мач без победа вероятно ще подхрани критиките към треньора на BVB. Съобщенията в медиите за предполагаем „бунт на играчите“ срещу Терзич вече предизвикаха допълнителна полемика преди мача. Петият отбор в Бундеслигата все повече застрашава шансовете си отново да се класира за Шампионската лига.

„Просто допуснахме твърде много грешки“, заяви международникът Емре Кан: Просто решителните моменти не бяха на страната на BVB. „Не винаги всичко зависи от треньора. Няма нищо общо с треньора, ако топката се удари в напречната греда“, подчерта също Кан, когато бе попитан за това по платения телевизионен канал Sky.

Голът, допуснат от Сеп Ван ден Берг (43-ата минута) във вторник пред 80 350 зрители на „Сигнал Идуна Парк“, след като BVB беше повел чрез Брандт (29-ата минута), ще наруши сериозно дългоочакваното коледно спокойствие.

От друга страна, Майнц най-накрая имаше повод да празнува. Краят на головата суша след 363 минути и достойното равенство им позволиха да се изкачат на 15-о място в таблицата, поне за един ден. Дали това ще увеличи шансовете на временния треньор Ян Зиверт да бъде повишен в старши треньор и постоянен наследник на Бо Свенсон, предстои да разберем.

Сабитцер също удря само напречната греда

След като бяха критикувани през последните дни, BVB явно искаха да се поправят и поеха контрола от самото начало. Джейми Бьоно Гетенс даде първия възклицателен знак, когато в осмата минута удари със сила напречната греда. Малко след това нападателят на BVB едва не улучи вратата на съперника с далечен удар (16′).

Забележителен свободен удар на Брандт свали част от напрежението върху Борусия. Интернационалът умело сви топката в горния ляв ъгъл от 18 метра, за да изведе отбора си напред. Само две минути по-късно BVB дори бе близо до това да покачи на 2:0. Подобно на Бьо-Гитенс преди него обаче Марсел Сабитцер удари само напречната греда.

Свирки от трибуните за Борусия

Дотогава в атака от страна на Майнц нямаше какво да се види. Резултатът 14:3 в полза на BVB точно отразяваше развоя на мача. Но когато отборът на Терзич забави темпото, гостите отвърнаха на удара с гол от нищото. Ван ден Берг насочи в мрежата от близко разстояние кръста на Филип Мвене.

Ужасът по лицата на специалистите от BVB при свирката на полувремето струваше хиляди думи. След подновяването на играта Борусия изглеждаше изнервена. Изведнъж Майнц беше доминиращият отбор и дори натисна за преднина.

Първите освирквания от трибуните накараха специалистите на BVB да увеличат темпото. Те обаче не създадоха толкова много шансове, колкото през първите 45 минути. Бунтът срещу равенството бе разпознат едва много късно, а гол в продължението на мача на Джовани Рейна не бе признат заради засада.