3:0! Байер Леверкузен смаза защитаващия титлата си Байерн Мюнхен

Байер Леверкузен направи голяма крачка към шампионската титла и победи Байерн с 3:0 (1:0). Гостите са крайно разочаровани.

Някои от многобройните представители на международната преса наблюдаваха с изумление случилото се в разпродадената БайАрена в карнавалната събота. Преди началото на мача от топ първенството на Бундеслигата между Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен фенове хвърляха бонбони и дребни предмети на терена, заради което мачът започна с осем минути закъснение.

„DFL няма за какво да играе тук“, гласеше един от плакатите. Това беше поредният протест срещу инвестиционните планове на DFL, този път на голямата сцена. Срещата на върха на германската лига беше излъчена в повече от 200 държави.

Както в Германия, така и в други части на света, зрителите пред екраните си бяха изненадани от това, което видяха по време на мача. Лидерите в лигата Байер Леверкузен буквално разгромиха серийните шампиони от Мюнхен и подчертаха амбициите си за титлата с победа над ФК Байерн с 3:0 (1:0).

След единадесет поредни шампионски титли шокиращо слабите баварци вероятно за първи път намериха своя шампион. Отборът на Хаби Алонсо превъзхождаше гостите в много отношения. Леверкузен остана непобеден в 31-ия си състезателен мач през този сезон и увеличи преднината си пред Байерн на пет точки.

Треньорът на Байерн Томас Тухел е изправен пред дискусии

Това беше тежко поражение за треньора на Байерн Томас Тухел. След този мач дискусиите за неговата личност ще наберат скорост. Преди началото на мача той все още беше уверен в себе си в интервю за Sky. „Имам чувството, че това е една от онези вечери, в които можеш да направиш следващата стъпка като отбор и колективно като клуб“. Но вместо това отборът му направи поне две крачки назад. В тази си форма Байерн на Тухел ще остане без титла през този сезон

През първите 15 минути изглеждаше, че двата отбора ще се срещнат като равни, както се очакваше. Първоначално Леверкузен позволи на Байерн да владее топката, но гостите не успяха да създадат никаква опасност. След това клубът от СРВ превключи на по-висока предавка, пое инициативата и веднага нанесе удар с ледена точност.

В 18-ата минута Йосип Станишич изведе отбора напред в резултата. Играчът под наем от Байерн засече центриране на Роберт Андрич и стреля в мрежата. В тази сцена никъде не се виждаше внимателен защитник на Байерн.

Байер Леверкузен отписа суперзвездата на Байерн Хари Кейн

Това беше началото на най-добрата фаза на домакините, които започнаха да играят обичайната си мощна игра в атака. Нейтън Тела (23) и Джонатан Тах (24) имаха допълнителни възможности. Когато Леверкузен повиши темпото, Байерн често не успяваше да се справи. От другата страна планът на Алонсо за мача също проработи. Английската суперзвезда Хари Кейн беше напълно извън играта и рекордните шампиони нямаха шанс да отбележат през първите 45 минути. Обвинителен акт за Байерн.

След почивката нещата за гостите се влошиха още повече. Този път Леверкузен не изчака и не видя, а направо тръгна напред. И отново всичко се случи твърде бързо за мудната защита на Байерн. Едно „едно-две“ между Алехандро Грималдо и Тела подкопа цялата защита и Грималдо не даде никакъв шанс на Мануел Нойер от остър ъгъл (50′). Националният вратар беше здрав навреме за мача на върха в Бундеслигата, но трябваше да гледа безпомощно как неговият отбор е доминиран от по-добър съперник.

ФК Байерн не успя да създаде опасност

След това Томас Тухел опита да направи няколко промени. Световният шампион Томас Мюлер и Джошуа Кимих, които Тухел изненадващо остави отначало на пейката, се появиха в игра след час. Германските национали не успяха да обърнат мача. В някои фази Леверкузен беше по-близо до 3:0, отколкото Байерн до крайния гол

Субсидиращият Джереми Фримпонг удари гредата в 88-ата минута, след което направи своето грандиозно влизане. В 95-ата минута крилото вкара в празната врата на „Байерн“, след като Мануел Нойер се беше изнесъл в корнер. Байер Леверкузен беше вдигнат на крака, тъй като стигна до заслужена победа. След единадесет години на господство на Байерн сега изглежда, че шампионският трофей може да се насочи към друго място за първи път в 34-ия мач.