ФК Байерн обръща поражението в първия мач срещу Лацио Рома

Предвождан от Хари Кейн, ФК Байерн все още може да го направи, и то на голямата футболна сцена! Мюнхен напредват към четвъртфиналите и могат да се надяват на щастлив край с Тухел.

Под ръководството на Томас Тухел ФК Байерн все още е способен на страхотни футболни вечери в престижната надпревара Шампионска лига. След най-доброто представяне за годината и брас от победителя в мача Хари Кейн (39/66 минута) мюнхенци отпразнуваха победата с 3:0 (2:0) срещу Лацио Рим във вторник вечер, която напомняше за старите качества на Байерн.

След равенството 1:0 в първия мач рекордните шампиони нахлуха в четвъртфиналите, които ще бъдат изтеглени на 15 март. Байерн и техният английски голмайстор Кейн осъществиха мечтата си да достигнат до финала на „Уембли“ със завръщането си в Европа – а треньорът Тухел все още се надява на славно сбогуване през лятото. Заедно с Кейн ветеранът Томас Мюлер се открои пред 75 000 зрители на „Алианц Арена“ като голмайстор (45,+2), подготвящ и движеща сила.

„Това са най-хубавите вечери, Шампионската лига“, заяви Тухел в ефира на Prime Video. И това наистина би трябвало да е още една приятна вечер за треньора на Байерн, който ще се пенсионира в края на сезона. В края на краищата този специален фон на Шампионската лига сякаш вдъхнови Байерн, който в последно време се представяше зле. Отборът на Тухел показа най-доброто си представяне от седмици насам, контролирайки топката и противниците си, и бързо навакса дефицита от първия мач със сериозна игра.

Срещу ултрадефанзивните италианци, които също се борят за осмото място в Серия А, мюнхенци действаха търпеливо, изчакваха възможностите си и след това нанасяха удари с ледена точност. Разбира се, Кейн беше този, който развърза възела с глава и окончателно попари надеждите на римляните през второто полувреме. Кой друг? Капитанът на Англия вкара петия и шестия си гол за сезона. Общо взето, това беше неговият 33-ти гол в 33-ия му състезателен мач.

Но Павлович също изигра важна роля. Не само 19-годишният младеж откри резултата с откриващия си пас към Мюлер. Павлович присъстваше много в средата на терена и до момента е един от големите печеливши в тази неубедителна втора половина на сезона. За сметка на това Джошуа Кимих отново играеше в дясната част на отбраната директно зад Лерой Сане, който се завърна в отбора след отсъствието си във Фрайбург.

Сане отправи и първия удар към вратата, но опитът му (6-и) все пак беше твърде слабо пласиран, както и ударът на Джамал Мусиала (14-и). По-опасен беше отразеният удар на Кейн (17). Когато играта на Байерн заплашваше да стане малко безидейна, на тъчлинията беше Тухел, който неколкократно подтикваше отбора си. „Никой не трябва да се притеснява за моята амбиция. Тя е на предела на възможностите си“, заяви треньорът. Тухел, който сензационно изведе ФК Челси до победа в Шампионската лига през 2021 г., с удоволствие би се сбогувал с Мюнхен през лятото с още една голяма титла.

Стабилният Лацио обаче не беше големият показател. И все пак Байерн трябваше да преживее шоков момент през първото полувреме. Когато Матайс де Лигт неволно удължи кръста, Чиро Имобиле изскочи пред до голяма степен незаетия Мануел Нойер, но пусна топката встрани от вратата. В другия край обаче също де Лигт бе този, който с волето си подготви втория гол, когато Мюлер се насочи към вратата. Това беше 54-ият гол на международника в 149-ия му мач в Шампионската лига и първият му от октомври 2022 г. насам.

Двойното попадение преди почивката промени статиката на мача. Римляните трябваше да прекъснат малко разрушителния си стил на игра, което отвори пространства и възможности за Байерн. Мусиала (54′) и Рафаел Герейро (59′) пропуснаха предварителното решение. След това Кейн се погрижи за това, превръщайки в гол отскочилата топка след удар на Сане. Мюлер дори можеше да добави към актива си с изстрел, който се удари в гредата (71′).