Когато последният мач на Шалке в Шампионската лига завърши с унижение

Преди пет години Шалке изигра последния си мач в Шампионската лига. Той завърши зле. Все още ли знаете?

В Бундеслига 2 ФК Шалке 04 се стабилизира донякъде след няколко трудни седмици. Този вторник кралскосините започнаха подготовка за гостуването на Херта БСК, в което искат да направят още една крачка към оставането си в лигата.

Преди пет години ситуацията беше напълно различна. Тогава за последен път играчите в екипировката на S04 чуха химна на Шампионската лига на терена. Но никой от тях не беше щастлив от това във вторник, 12 март 2019 г. Все още ли са бели?

Защото вторият мач от двубоя от 16-ия кръг в Манчестър Сити завърши с голям провал. Като втори в групата Шалке продължи към фазата на елиминациите, където се изправи срещу Манчестър Сити. След достойно представяне в първия етап у дома – след като водеше с 2:1 до 85-ата минута, отборът на Доменико Тедеско загуби с 3:2 – все още имаше слаби надежди за напредък.

И защитата на S04 запази тези надежди с концентрирана игра през първите 35 минути. След това на Сити бе отсъдена съмнителна дузпа. Серхио Агуеро я реализира – и в следващите минути Шалке трябваше да се разпадне напълно.

Бившият талант Сане се отличи срещу Шалке

На полувремето резултатът вече беше 0:3, а в крайна сметка се стигна до 0:7 – най-високото поражение на германски отбор в Шампионската лига. Тежко унижение за Ревиерклуб, за което огромна роля изигра родният талант Лерой Сане. Както и в първия мач, той вкара срещу бившия си клуб, а най-добрият човек на терена подготви още три гола.

Поглеждайки назад към второто полувреме след мача, треньорът Тедеско говори за „най-големия спад на напрежението, който съм изпитвал, откакто съм треньор“. Спортният директор Йохен Шнайдер пък заяви: „Не можем да се върнем към обичайната работа след мача“.

Тедеско трябва да напусне Шалке след провала

И наистина, представянето в Манчестър трябваше да има далечни последици. Тедеско, който и без това се намираше в лошо състояние заради продължилата цяла седмица серия без победа в Бундеслигата, трябваше да напусне два дни след провала. Временният треньор Хууб Стивънс обаче не успя да инициира обрат.

И тъй като оттогава насам развитието на Шалке е в постоянна низходяща тенденция, с малък междинен връх през следващия сезон, горчивата нощ в Манчестър ще бъде последната за Шалке в Шампионската лига в обозримо бъдеще.