BVB на четвъртфиналите – възможен е и сблъсък с Байерн Мюнхен

Борусия Дортмунд достигна до четвъртфиналите на Шампионската лига за първи път от три години насам. BVB спечели втория мач от 16-ия кръг на надпреварата срещу ПСВ Айндховен с 2:0 в сряда вечерта.

С футбол на пълни обороти и необуздана страст Борусия Дортмунд достигна четвъртфиналите на Шампионската лига за първи път от три години насам – и сега я очаква нощ на неистови действия срещу големите момчета. BVB си възвърна силите, които смяташе, че е загубил, при победата с 2:0 (1:0) срещу ПСВ Айндховен във втория мач от 16-ия кръг, която беше особено убедителна през първото полувреме, и откри новаторската си седмица по триумфален начин благодарение на мълниеносния гол на Жадон Санчо (3-ти). Марко Ройс (90.+5) направи всичко ясно в продължението на мача.

Когато в петък в Нион/Швейцария бъде изтеглен жребият за четвъртфиналите, в коша ще бъдат абсолютните гиганти на европейския футбол – и стари познайници като Манчестър Сити с Ерлинг Хааланд или Реал Мадрид с Джъд Белингъм. Възможен е и сблъсък с Байерн Мюнхен, за който вече няма никакви ограничения. В първенството предстоят изключително важни мачове срещу Леверкузен, Щутгарт, Байерн и Лайпциг.

В интервюто за DAZN преди началото Терзич бе призовал играчите си да „не оставят нищо в резервоара“ – и BVB наистина започна на турбо скорост. Само 75 секунди бяха нужни на Ян Маатсен да създаде първия огромен шанс, малко след това Санчо вкара с удар от 18 метра и стадионът се разтресе. PSV се наложи и след десет минути BVB имаше три страхотни шанса и пет удара към вратата: Дониъл Мален, който някога е играл за Айндховен, едва не направи 2:0 от остър ъгъл (16′). Дортмунд безмилостно използваше предимството си в скоростта.

Матс Хумелс организираше играта отзад. Ветеранът защитник не беше започвал в последните седем мача от лигата и както се очакваше, замени отстранения от участие с жълт картон Нико Шлотербек в централната защита на разпродадения стадион (81 365 зрители) в сряда вечер. Хумелс игра редом с Емре Кан, тъй като Никлас Зюле трябваше да помага отдясно поради отсъствието на Юлиан Райерсон.

На първо време обаче защитата нямаше много работа: BVB се развихри както никога досега през този сезон. На ПСВ, непобедени в 25 мача в лигата този сезон, им трябваше половин час, за да влязат в половината на мача. От време на време гостите дори се появяваха в наказателното поле на Дортмунд, но след като губеха топката, многократно спринтираха отчаяно след стръмни пасове. BVB обаче разхлабиха желязната си хватка от началната фаза

BVB - ПСВ Айндховен 13 март 2024 г.
BVB – ПСВ Айндховен 13 март 2024 г.

След почивката Мален отново можеше да успокои нервите на своите съотборници, но не успя да преодолее вратаря на PSV Валтер Бенитес от завоя (48′). Бившият треньор на BVB Петер Бош сега неизбежно трябваше да поема повече рискове: Изстрелът в гредата на резервата Хирвинг Лозано (53′) и шансът на Джордан Тезе (56′) бяха предупреждение за BVB. Айндховен явно беше по-добрият отбор в първия мач преди три седмици (1:1), а сега Дортмунд изведнъж правеше все повече грешни пасове.

Терзич вдигна въпросително ръце през тази фаза, отборът му нямаше хватка и Йохан Бакайоко от Айндховен завърши опасно (71′). След това голът на Никлас Фюлкруг (77′) беше предполагаемото изкупление – но нападателят беше в съвсем леко нарушение