Рекордна публика и драматично допълнително време – Аахен на финала

Алемания Аахен се класира за финала на турнира за Купата на Среден Рейн пред рекордна публика чак в допълнителното време.

Алемания Аахен е на финала на турнира за Купата на Среден Рейн! Пред 25 500 зрители на стадион „Тиволи“ – повече от два пъти повече от предишния рекорд за мач за Купата на Среден Рейн – Кайзерщадтер се нуждаеше от драматично допълнително време, за да преодолее 1. FC Düren. В герой за купата се превърна жокерът Тило Тьопкен.

Домакините се стремяха да контролират играта от самото начало, но се изправиха срещу агресивен и дисциплиниран съперник. Мачът се характеризираше с много двубои през първото полувреме, които прекършиха атакуващите усилия на Аахен още в зародиш.

Дюрен, от друга страна, изчакваше моментите на преход и така създаде два чудесни шанса. И двата бяха резултат от ситуации на надлъгване и Симон Бройер успя да отбележи и в двата случая. Първо, ударът му беше твърде неточен (20′) – отчасти защото Флориан Хайстер обезпокои Исмаил Харнафи достатъчно, за да повлияе на подаването – а след това намери Марсел Йонен (37′).

В 49 минута Алемания направи първата си забележителна атака: опит за изчистване на топката от страна на гостите попадна в краката на Килиан Паглиука, чийто удар беше блокиран. Сега Аахен намери пътя към вратата и също имаше нови удари към нея. В тях участваше предимно резервата Дъстин Уилмс (58′, 62′). Въпреки това 1. FC Düren оставаше опасен. И отбеляза гол: След грешка при изграждането на топката, допусната от Хайстер, топката се озова в Абдул Фесенмайер, който беше в аут (51′).

Аахен бяха по-опасният отбор след почивката на вече мокрия от дъжда терен. Въпреки това нито Саша Струич, който удари греда от сравнително свободна позиция (69′), нито Бастиан Мюлер, който стреля над вратата от пас на крилото, успяха да поведат.

Вместо това двата отбора изиграха напрегната и открита последна фаза на редовното време. В крайна сметка Струич имаше възможност да вкара победен гол в последната минута на продължението след центриране от Хайстер, но стреля над вратата (90+4). Допълнително време.

Тило Тьопкен, който влезе като резерва в 88-ата минута, след това се появи на терена. По-малко от две минути след подновяването на играта 25-годишният футболист намери Антон Хайнц в наказателното поле от шест метра, който от воле вкара топката в долния ляв ъгъл и направи резултата 1:0 (92). Четири минути по-късно Тьопкен сам направи разликата: Лукас Шчепаник му подаде топката, новото зимно попълнение на SV Rödinghausen запази хладнокръвие и вкара топката в мрежата, за да направи резултата 2:0 (96′).

Шест минути преди края гостите предизвикаха още няколко тревожни минути с автогол на Мика Ханратс, който отрази неспасяемо остро центриране. Без последствия.

Алемания Аахен удържа победата с 2:1 и така се класира на финала на турнира за Купата на Среден Рейн. Там на 25 май ги очаква Бонер СК. Победителят ще се класира за турнира за Купата на DFB през 2024/2025 г.