DFB изпуска EM – турците около Инаноглу празнуват

След две поражения германският национален отбор до 19 години пропусна да се класира за Европейското първенство. От друга страна, турските играчи U19 от Рурската област имат всички основания да празнуват.

Германският национален отбор U19 пропусна да се класира за Европейското първенство за пети (!) пореден път. В събота отборът на националния треньор Кристиан Вьорнс загуби с 3:2 от Румъния.

Решителният гол беше отбелязан от румънците в 93-ата минута. Тъй като Германия загуби и първия мач срещу Хърватия с 1:2, вече няма никакъв шанс да се класира за Европейското първенство в Северна Ирландия.

Гордата футболна нация на Германия вече беше пропуснала финалния кръг на най-добрите осем отбора през 2018, 2019 и 2022 г. Турнирите бяха отменени през 2020 и 2021 г. заради пандемията от коронавирус.

От друга страна, турските футболисти U19 от региона имат всички основания да празнуват. След две победи срещу Румъния (2:0) и Хърватия (2:1) квалификациите вече са недостижими за тях. В момента Турция е начело на група F с шест точки. Инаноглу и компания могат да си позволят дори поражение срещу Германия и вече няма да бъдат изместени от едно от първите две места, които автоматично им дават право на участие.

Трима играчи от областта в Турция – Гедикли все още чака

Няколко футболисти от националния отбор на Турция играят за отбори от региона. Беркант Гедикли от Рот Вайс Есен е номиниран, но все още не може да играе поради липсата на турски паспорт. Батухан Явуз и Каан Инаноглу играят за MSV Duisburg, а Аймен Емран Гюласи – за FC Schalke 04 U19 на Норберт Елгерт. Докато Явуз и Инаноглу започнаха срещу Румъния, играчът на Schalke беше заменен в 72-ата минута на победата с 2:0 срещу Румъния и отбеляза важното 1:0 в 81-ата минута. Двамата играчи бяха заменени и във втория мач.

При завръщането си в Германия Гулаши ще трябва да утеши съотборниците си Виталий Бекер и Макс Грюгер, които пропуснаха с екипа на DFB, както и Мохамед Махмуд и Жан-Филип Нжике Нана от VfL Bochum и Рафаел Лубах от BVB. Вратарят на S04 Лука Подлех трябваше да се откаже от участие в квалификациите за Европейското първенство поради контузия.