Късен автогол след дълга преднина – Шалке взе точка в Хановер

Шалке 04 взе точка в Хановер 96, но Шалке са раздразнени, че допуснаха късен гол при завръщането на Асан Уедраого в стартовата единайсеторка.

ФК Шалке 04 изглеждаше като сигурен победител в 80-ата минута, изигравайки минутите на кандидатите за промоция Хановер 96 по непринуден, почти самоуверен начин, и беше много близо до трите важни точки, дори до освобождаващ удар в битката за изпадане. Но след откриващия гол на Асан Уедраого (16′) Пол Сегин си вкара горчив автогол (81′) и в крайна сметка Шалке можеше да се радва, че е спасил 1:1 (1:0) през времето.

Поне имаше частична победа за 15 000-те фенове, които пътуваха с тях. Това, което те организираха на трибуните, беше забележително още от първата минута на мача. Въпреки че отборът им беше загубил злощастно четири поредни гостувания и беше на последно място в таблицата на гостите, те не само изиграха страхотна хореография. Те създадоха атмосфера на домакински мач на стадиона, който беше разпродаден с общо 49 000 зрители – подготвен фон за Първа лига.

А Пол Сегуин от Шалке даде начален сигнал само след няколко секунди за смело и всеотдайно представяне на кралскосините. Сегин изстреля топката в центъра на вратата от 20 метра и стражът на 96 Рон-Роберт Цилер успя само да я отклони. Този път Шалке взеха атмосферата със себе си, попиха я и я превърнаха в положителна енергия. Те не се оставиха да бъдат потиснати, както често са го правили преди. А Хановер? Вторият по сила отбор през втората половина на сезона се скри, като успя да отправи само два безобидни удара към вратата през първото полувреме. Хановер рядко беше по-слаб, отколкото през първите 45 минути.

Хановер 96 - Шалке 04 07 април 2024
Хановер 96 – Шалке 04 07 април 2024

И все пак Шалке не играеше твърде дръзко напред, безопасността на първо място беше мотото на кралскосините, защитниците често изритваха топката напред неконтролируемо, което не превърна мача в офанзивен спектакъл. Но S04 все пак създаде два страхотни шанса – и то какви шансове. В 16-ата минута Асан Уедраого, който се завърна след дълго прекъсване заради контузия, грабна топката, изпревари двама противници, проникна в наказателното поле и с нисък удар преодоля Цилер – какъв гол от 17-годишния младеж за 1:0 за Шалке. Те се надяваха, че най-големият им талант ще се превърне в решаващ фактор в битката за изпадане. И точно това показа той.

Уедраого беше замесен и във втората възможност на Шалке в 25-ата минута. Неговият пас в наказателното поле се плъзна щастливо през краката на няколко защитници в краката на капитана Симон Теродде, който се оказа свободен пред вратаря Цилер, но беше толкова изненадан от внезапния шанс, че стреля в Цилер. Това трябваше да бъде вторият гол на Шалке. Но дори и преднината от 1:0 на почивката беше отпразнувана бурно от пътуващите фенове

Почивката обаче не донесе нищо добро на Шалке. Още от първата секунда на второто полувреме те заиграха твърде пасивно, като единственият им контакт с топката беше изчистване в нищото. В първите три минути след почивката Хановер спечели три корнера и имаше постоянно присъствие в и около наказателното поле на Шалке – единственото, което липсваше, беше истинско надмощие. Колкото и слабо да излезе Шалке на почивката, защитата остана концентрирана и не позволи да бъде изненадана. Единствено ударът с глава на Николо Тресолди (49′, премина над вратата) разстрои феновете на 96.

Минутите минаваха и минаваха – феновете на Шалке ставаха все по-шумни и по-шумни. От 65-ата минута нататък S04 играеше за време, което не беше красиво – но красотата никога не е име на играта в битка за изпадане. Особено като се има предвид, че възхваляваното преди това нападение на Хановер не беше много успешно. След удара с глава на Трезолди мина почти половин час, преди да бъде отбелязан следващият гол: Дери Мъркин от Шалке изстреля топката малко над вратата (78′). Две минути по-късно S04 отново контраатакува – този път Юсуф Кабадайи, който бе заменил изчерпания Уедраого, не успя да преодолее Цилер (80′).

Феновете на Шалке вече се готвеха за победно парти и всичко сочеше към това, когато в 81-ата минута нападателят на 96 Седрик Тейшерт пренесе топката в половината на терена на Шалке, заобиколен от трима играчи на Шалке. Пол Сегин се опита да изчисти, но улови топката с пръст и я отклони покрай собствения си вратар Мариус Мюлер в собствената си мрежа – 1:1, каква драма.

Сега темпото се промени и Хановер атакуваше така, сякаш първите 80 минути никога не са се случвали. Вратарят на Шалке Мариус Мюлер сега зае централно място, като спаси точката с няколко спасявания. Най-голямата беше в 85-ата минута, когато отрази удар с глава от близка дистанция на Трезолди. Шалке се разтрепери, трябваше да изтърпи тревожни минути и след това поне можеше да празнува точката.