Реал се изправя срещу Дортмунд на финала на Шампионската лига

Борусия Дортмунд ще се изправи срещу рекордния победител Реал Мадрид във финала на Шампионската лига.

Мечтата на ФК Байерн за обединение на „Уембли“ беше разбита след брутален двоен удар в последните минути. В полуфинала на Шампионската лига мюнхенци допуснаха да бъдат буквално изядени от чудовищата на Европейската купа Реал Мадрид в драматичната финална фаза и пропуснаха огромната възможност да последват небесносините от Борусия Дортмунд на финала в Лондон. Една грешка на Мануел Нойер, който дълго време беше изключителен, доведе до горчивия край.

Отборът на треньора Томас Тухел, който дълго време беше твърде плах, загуби с 2:1 (0:0) от страховития си съперник във втория мач в „ада“ на „Бернабеу“ и ще трябва да гледа как кралскосините ще се борят с BVB за заветния трофей на 1 юни. Дори изненадващата преднина благодарение на мечтания гол на жокера Алфонсо Дейвис (68′) не помогна – най-малкото защото Нойер не успя да опази удара на Винисиус Жуниор, преди Йоселу да изравни (88′). Четири минути по-късно бившият играч на Хановер нанесе нов удар. „Бернабеу“ се разтресе.

В 28-ото „Класико де Кампеонес“ Байерн изпусна осма поредна победа над Реал, от която имаше толкова голяма нужда след равенството 2:2 в първия мач. Мадридчани, с неефективните в този случай Тони Кроос и защитникът Антонио Рюдигер, предизвикват германски отбор на финала на първенството за трети път след Франкфурт през 1960 г. (7:3) и Леверкузен през 2002 г. (2:1). Рюдигер асистира за победния гол.

„Това са моментите и дните, за които мечтаеш“, каза Тухел преди началото на мача по DAZN – подобно на това, което вече беше казал на отбора си предната вечер. Но докато Байерн мечтаеше прекалено много, Мадрид сякаш вярваше в шансовете си да стигне до финала. „Реал никога не умира“, както се казва в една поговорка.

Отборът от Мюнхен намери втори дом в съблекалнята, която беше украсена в техните цветове под мотото „Ние се борим в черно за всички в червено“. Вътре във футболния храм обаче баварците, сред които и бившите шефове Оливер Кан (с бира) и Хасан Салихамиджич (с фланелка), бяха посрещнати от нажежена атмосфера под затворения покрив. Надеждите на спортния директор Макс Еберл да „успокои нещата тук“ със смелост и дързост не се оправдаха.

Както бе поискал треньорът Карло Анчелоти, Реал играеше „с ум“ и с много скорост. Смелата формация на Тухел без ветераните Томас Мюлер и Леон Горетцка трудно издържаше. Кроос спаси от Лерой Сане при няколкото ранни пропуски (5.) или Серж Гнабри не успя да намери нападателя Хари Кейн (8.).

След едно вкарване само Нойер и стълбът попречиха на Винисиус Жуниор и Родриго да направят резултата 1:0 (13). Тухел размаха ръце: „Събудете се!“

В 27-ата минута планът на Тухел за използване на „агресия“ по крилата най-накрая излезе напразен. Гнабри трябваше да излезе контузен, а Дейвис се появи на терена. Изстрел на Кейн (28) за малко не попадна в очертанията на вратата, но Байерн продължи да си усложнява живота с излишни грешки.

Тухел мърмореше и се оплакваше. Също и защото в центъра на полузащитата му с Конрад Лаймер и Александър Павлович липсваше каквато и да е креативност, а вълшебният крак на Джамал Мусала висеше във въздуха.

В началото почивката помогна, но скоро Реал отново се върна в ролята на водач. Коварният Винисиус правеше каквото си поиска с Джошуа Кимих. Нойер осуети поредица от шансове – до контраатаката на Дейвис, който вкара с шут.

Предполагаемият изравнителен гол на мадридчани чрез автогол на Дейвис (71′) не беше признат заради предишен фаул на Начо срещу Кимих. Но в трескавата финална фаза Реал нанесе студен удар в сърцето на Байерн