Белгия се препъва в аутсайдера Словакия в първия си мач

Откриващият мач в Германия прилича на края в Катар: фаворитите в групата Белгия разочарова срещу Словакия на Европейското първенство. А нападателят Лукаку играе централна роля.

Белгия и треньорът Доменико Тедеско стартираха лошо на Европейското първенство и, подобно на Световното първенство през 2022 г. в Катар, трябва да се страхуват от отпадане в предварителния кръг. Червените дяволи, водени от футболните звезди Кевин Де Бройне и Ромелу Лукаку, неочаквано загубиха с 1:0 (0:1) от Словакия във Франкфурт в понеделник и не оправдаха големите си очаквания, въпреки че имаха явно предимство в шансовете.

Пред 47 000 зрители Иван Шранц вкара решаващия гол в 7-ата минута след поредица от грешки на белгийците и така предизвика най-голямата изненада на Европейското първенство досега. Лукаку се превърна в символ на поражението на Белгия. Рекордният голмайстор на Белгия пропусна половин дузина шансове, а два гола бяха отменени.

Докато словаците могат да се надяват да достигнат до 16-ия кръг, както през 2016 г., то явните фаворити в групата вече са под огромно напрежение във втория си мач срещу лидерите от Румъния в събота (21:00 ч.) в Кьолн. Словакия вече се изправя срещу Украйна, която загуби с 3:0 от Румъния, в петък (15:00 ч.).

Лукаку няма късмет, Словакия повежда За Тедеско това е първият му мач като треньор на голям турнир седем години след престоя му във втора дивизия с Ерцгебирге Ауе. С навита бяла фланелка бившият треньор на Шалке 04 и РБ Лайпциг изпя химна на страната, която пое през февруари 2023 г. с големи надежди.

И началните сцени бяха обнадеждаващи: само след три минути нападателят Лукаку можеше да направи 1:0, след като пасът на Жереми Доку беше продължен от Де Бройне. Но 31-годишният футболист пропусна от обещаваща позиция. Малко след това Лукаку, който с единадесетата си поява на Европейското първенство стана единственият рекордьор на Белгия, имаше още един шанс, но този път прати топката твърде напред срещу връхлитащия Мартин Дубравка. Малко преди почивката Лукаку пропусна още една добра възможност

Небрежното използване на шансовете от страна на Белгия беше бързо наказано в бързата начална фаза на двубоя на два първоначално много атакуващи отбора. Доку сбърка от собствения си ъглов флаг, позволявайки на Юрай Куцка да стреля напълно свободно. Шранц успя да вкара отбитата топка от остър ъгъл, за да поведе в резултата. Отчасти защото шефът на отбраната Ваут Фаес беше отменил засада.

„Дълбок сън“ през първото полувреме

Проблемите с качеството в отбраната на Белгия бяха утежнени от кадрови проблеми. Томас Мьоние ще отсъства поне до мача с Румъния, а триото Артур Тейте, Аксел Витсел и Ян Вертонген се завърна от контузии едва малко преди началото на турнира.

На моменти Белгия дори се представяше добре при резултат 0:1. След прецизна атака, включваща забележителен отсечен пас, Лукас Хараслин (39 г.) не успя да вкара с мощното си воле срещу силния Коен Кастеелс, който наследи победителя в Шампионската лига Тибо Куртоа на белгийската врата. „Чудя се колко силен е този белгийски отбор. Те трябва да се събудят. Досега бяха здраво заспали, във всички области на отбора“, заяви Михаел Балак на полувремето по MagentaTV.

Белгия атакува, Лукаку празнува два пъти твърде рано Това се промени след почивката. И Лукаку продължи да бъде човекът, който е мишена. След като първият шанс беше обезвреден от Дубравка (55′), в следващата сцена беше отбелязан изравнителният гол – който не беше зачетен след видеопреглед, защото нападателят беше в леко нарушение. Белгийците вече бяха празнували широко и двата отбора бяха готови да започнат отново.

Няколко минути по-късно отново Лукаку бе за вече напълно натискащите белгийци, като този път стреля във външната страна на мрежата. Удар на заместника Йохан Бакайоко беше изчистен от голлинията. Вторият гол на Лукаку също не беше признат след преглед на видеоекран. Резервата на Лайпциг Лоис Опенда игра с топката с ръка в ръкопашен двубой, преди да вкара гола