Без бунтове, с много голове – Кьолн победи Словачко

ФК Кьолн отбеляза първата си победа в груповата фаза на Конферентната лига на УЕФА. За разлика от предишната седмица, извън терена нещата останаха спокойни.

Много голове, шумен стадион – но без насилие: Седмица след безредиците в Ница 1. ФК Кьолн получи своя очакван „мирен футболен фестивал“ на европейската сцена. Отборът на Щефен Баумгарт спечели див мач срещу 1. FC Slovacko от Чехия във втория ден от Конферентната лига с 4:2 (2:0).

Срещу първоначално явно по-класния съперник Саргис Адамян (10-и) и Флориан Диц (42-и) изведоха FC начело. Ян Калабишка (49-и) и Милан Петржела (52-и) изравниха за нула време, а Деян Любичич (65-и, дузпа/73-и) вкара два пъти за победата.

Баумгарт пощади ключовите си играчи

Мачът, който всъщност не беше особено взривоопасен, беше повишен в рисков мач от УЕФА под впечатленията от двубоя на Кьолн с OGC Nice (1:1) – което в крайна сметка имаше ефекта на символична политика. Малкият гостуващ клуб доведе със себе си само около 200 фенове късно вечерта в четвъртък и, както се очакваше, всичко остана спокойно на трибуните пред 47 700 зрители.

Съставът на Баумгарт обаче е авантюра. В лицето на капитана Йонас Хектор, Тимо Хюберс, Елиес Скири и Флориан Кайнц четирима ключови играчи първоначално заеха местата си на пейката – за FC това беше единадесети мач за по-малко от седем седмици.

Сладък душ след почивката

Първите няколко минути доказаха, че Баумгарт е прав. FC започна да натиска и след корнер Адамян завърши за ранна преднина. Малко преди почивката Дитц също беше успешен след ъглов удар, но междувременно Кьолн задържаше съперника си в играта с прости загуби на топката. Марвин Швебе трябваше да спасява на два пъти (34./43.) – но на два пъти беше безсилен при двойния удар след почивката.

Срещу чехите около бившия играч на Леверкузен Михал Кадлец Баумгарт включи Скири и Хектор. Заповедта не се връща, но Кьолн става все по-решителен. Любичич сам изпълни решителната дузпа, а малко по-късно вкара още един гол.