Късно изкупление срещу Белгия – Франция на четвъртфиналите благодарение на Коло Муани

В един до голяма степен разочароващ мач от 16-ия кръг Рандал Коло Муани отбелязва гол с помощта на съперник, за да реши мача в полза на Франция. Белгия за пореден път напуска рано голям турнир.

Франция продължава с минималистичния си футбол на Европейското първенство и се промъква до четвъртфиналите. Двукратните европейски шампиони с Килиан Мбапе в маската спечелиха щастливо с 1:0 (0:0) срещу Белгия с треньор Доменико Тедеско в 16-ия кръг в Дюселдорф в понеделник. Решението бе взето с автогол на Ян Вертонген, който отрази удар на бившия професионалист в Бундеслигата Рандал Коло Муани в 85-ата минута.

Въпреки че отбеляза само три гола досега на това Европейско първенство, Франция остава непобедена в мачовете от редовното време на турнира от поражението си с 1:0 от Германия на Световното първенство през 2014 г. Сега „трикольорите“ продължават към четвъртфиналите в Хамбург в петък. Те обаче ще бъдат без полузащитника на Ювентус Адриен Рабио, който си изкара втори жълт картон в турнира.

Белгия, от друга страна, също ще трябва да се върне у дома по-рано под ръководството на германския треньор Тедеско. Вечните тайни фаворити със суперзвездата Кевин Де Бройне вече не успяха да преминат през предварителния кръг на Световното първенство през 2022 г.

Предполагаемият двубой на върха е скучен за дълго време

Очакваният с нетърпение предполагаем топ двубой бързо се оказа скучен. И двата отбора безпроблемно продължиха до голяма степен без вдъхновение и разочароващите си изяви от предварителния кръг. Франция отново се възползва твърде малко от техническите умения в състава си и игра с твърде малко темпо.

Топ звездата Мбапе, който две седмици по-рано при загубата с 1:0 от Австрия си счупи носа на същото място, остана крайно незабележим. Бъдещият нападател на Реал Мадрид преди това се оплака, че защитната маска му причинява голям дискомфорт. „Ужасно е да се играе с маска“, беше възроптал капитанът на Франция. „Не виждаш толкова добре, потиш се под нея – после трябва да изпускаш потта.“ Всъщност 25-годишният играч не представляваше голяма опасност. Звездният нападател повече стоеше, отколкото участваше в играта в атака.

Турам пропусна най-добрия шанс преди почивката

На белгийците им липсваше необходимата прецизност в атака, а пропуските в представянето на отбора отново бяха очевидни. Отново и отново капитанът и звездата Кевин Де Бройне се отдръпваше много назад в опит да подсили играта на състава. В резултат на това нападателят на Манчестър Сити загуби голяма част от заплахата си за гол.

Френският отбор имаше най-добрия си шанс едва след малко повече от 34 минути, когато бившият играч на Гладбах Маркъс Тюрам насочи встрани от вратата. Дотогава Белгия изглеждаше малко по-опасна. Като цяло обаче играта остана твърде статична и неспокойна и от двете страни преди почивката.

За пореден път стана ясно защо и двата отбора успяха да вкарат само по два гола в предварителния кръг. Броят на случаите, в които и двете атакуващи линии не успяха да уцелят целта, въпреки че имаха свободно пространство за игра, беше стряскащ.

Де Бройне не успя – Коло Муани вкара

На моменти недостойната игра продължи и след почивката. Всеки път, когато се налагаше да се вдигне темпото, и двете страни се забавяха, а звездите не успяваха да влязат в играта си. Бившият нападател на Бундестима Тюрам също отново игра много разочароващо и не разгърна потенциала си. Нападателят на Интер Милано трябваше да напусне терена след около час игра и беше заменен от бившия играч на Франкфурт Коло Муани.

В 83-ата минута Де Бройне не успя да преодолее стража на Франция Майк Манян с мощен удар. В другия край Коло Муани даде отсрочка на френския отбор на треньора Дидие Дешан. Защитникът Вертонген отрази удара му неспасяемо.