Две изцепки и отмяна на гръмотевична буря – Schalke губи теста срещу Midtjylland

Шалке 04 загуби с 4:2 от Мидтийланд в съкратен тест, но все пак имаше някои положителни констатации

На пръв поглед фактите звучат отрезвяващо. Заради силна гръмотевична буря тестовият мач между втородивизионния клуб Шалке 04 и датския шампион ФК Мидтийланд продължи само 81 минути – и след това кралскосините загубиха с 4:2. Но имаше и някои положителни констатации за треньора Карел Гераертс – а феновете, които пътуваха с него, останаха доволни въпреки поражението.

Защо? Това се дължеше на отбора на Шалке, който беше на терена през първите 62 минути. Отбор, който според текущото състояние на подготовката отговаря на А-единайсеторката, която можеше да бъде на терена в първия ден на мача. Ясно се виждаше какво е репетирал Гераортс през досегашните две седмици и половина подготовка: Той иска да види динамичен, бърз футбол в система 3-5-2 – и за предпочитане без повече дълги топки. Петима нови бяха в стартовия състав – и не само че се справиха пред 1000 зрители в Заалфелден, но дори поведоха с 2:1 на почивката.

Сила вкарва шести гол за подготовката

Това стана благодарение на дуото, което за пореден път се хармонизира перфектно в тази подготовка. В 15-ата минута Пол Сегин подготви новия голмайстор Муса Сила с красив пас в дълбочина. Първоначално той не успя да преодолее вратаря Елиас Олофсон, но реализира последвалия удар, за да направи резултата 1:0. След като Ола Бринхилдсен изравни след грешка в позиционирането на Дери Джон Мъркин от Шалке (21-ата минута/1:1), дуото S& S отново изведе Шалке напред. Този път Сила разигра топката в наказателното поле и Сегин спокойно я вкара в ъгъла. След само четири тестови мача цифрите за двамата играчи са впечатляващи: Сегин има един гол и седем асистенции, а Сила – шест гола и една асистенция. Той едва не добави седми гол, но Сила беше твърде изненадан след лош пас от вратаря Олофсон (28′).

Новият редовен страж Рон-Торбен Хофман също успя да привлече вниманието към себе си. Кралскосините не правеха всичко правилно в защита и на два пъти номер 1 трябваше да компенсира грешка на играчите пред него. В десетата минута, когато резултатът все още беше 0:0, Арал Шимшек изпусна от защитата на Шалке Томас Калас, но Хофман удържа на ниския удар. При резултат 1:1 Хофман се изправи пред Бринхилдсен и направи блестящо спасяване.

На почивката Гераертс остави на терена стартовата единайсеторка, която беше играла добре – за разлика от обичайното в професионалния футбол – докато Мидтийланд направи своите смени. Сега краката на Шалке ставаха все по-тежки и по-тежки, като през първите 15 минути трима играчи (Марчин Камински, Антон Донкор, Кенан Караман) получиха жълти картони. В 54-ата минута цялата защита изглеждаше зле, когато Андерс Приске вкара безпроблемно от близко разстояние за 2:2. Седем минути по-късно Томаш Калас събори свой съперник в наказателното поле – дузпа. Алхаджи Камара реализира сигурно и преднината на Шалке от 2:1 се превърна в 2:3.

Само вратарят на Шалке Хофман можеше да играе през С изключение на вратаря Рон-Торбен Хофман сега Шалке смени целия отбор, но вторият отбор не успя да обърне мача. Точно обратното: Микел Горгоза увеличи резултата на 4:2 за датчаните (67′), докато се надигаше гръмотевична буря. И това остана така. В 81-ата минута заваля толкова много дъжд, светкавици и гръмотевици, че мачът беше прекратен