Испания е европейски шампион и унищожава мечтите на Англия за титла

Испания разбива мечтата на Англия за титла и за четвърти път става европейски шампион. Испански играч също поставя рекорд

Испания е европейски шампион по футбол. Националният отбор с треньор Луис де ла Фуенте побеждава Англия с 2:1 (0:0) на финала. Нико Уилямс в 47-ата минута и Микел Оярсабал (86-ата) вкараха головете за „Фурия Роха“ на Олимпийския стадион в Берлин. Така Испания спечели континенталната титла за четвърти път, с което изпревари Германия, която е печелила европейското първенство три пъти. Коул Палмър успя да отбележи само междинен изравнителен гол за Англия (73′).

На четвъртфиналите Испания беше отстранила от турнира отбора на DFB. Иберийците бяха влезли във финала като най-убедителния отбор на турнира.

След неубедително първо полувреме Уилямс изведе испанците напред с първия им реален шанс за гол. Ламин Ямал е асистирал. 17-годишният футболист е най-младият играч, който някога се е появявал на финал на европейско първенство. Дори и след като поведоха, испанците създадоха повече шансове за гол

Англия, водена от нападателя на Байерн Хари Кейн и победителя в Шампионската лига Джуд Белингъм, който беше заменен след час, дълго време нямаше какво да предложи в атака. Въпреки това Джокера Палмър с удар от далечна дистанция направи резултата 1:1. След това влезлият като резерва Оярзабал вкара гол за Испания и направи резултата 2:1.

Трите лъва на треньора Гарет Саутгейт все още трябва да чакат за първата си титла от 1966 г. насам. Победата на Световното първенство на родна земя остава единственият триумф за самопровъзгласилата се за родина на футбола на голям турнир.