Това са 10-те най-емоционални момента на годината

Зад клубовете на Ревие стои една бурна година. Поглеждаме назад към десет емоционални момента.

Хиляди фенове на Шалке се радват на лудостта в последната минута в Майнц

Това беше запомнящо се завръщане на ФК Шалке 04, които уж бяха изпаднали след първата половина на сезона. Един от най-значимите моменти, ако не и най-важният: победата с 3:2 като гост в Майнц. Над 10 000 гостуващи фенове оцветиха големи части от стадиона на FSV в кралско синьо. S04 на два пъти повеждаше, но Майнц нанасяше ответни удари на два пъти. Всичко вървеше към равенство, преди на Шалке да бъде отсъдена съмнителна дузпа дълбоко в продължението на мача. Беше вече 102-ата минута, когато Мариус Бюлтер се извиси, реализира и предизвика пълен екстаз на терена и по трибуните. С победата Шалке дори скочи на място, което не позволява изпадане – но в крайна сметка все пак се размина с изпадане.

Шлотербек предизвиква екстаз при гостуването на VfL Bochum в Берлин

VfL Бохум си осигури изпадане в драматичен край на сезона в Бундеслигата. Защитникът Кевен Шлотербек се погрижи за емоционалния връх в предпоследния ден от мача: Херта БСК вече усещаше мириса на поражението. Но в четвъртата минута на продължението защитникът насочи към вратата ъглов удар, за да изравни. Херта отпадна, а Шлотербек прескочи гредата и отпразнува важния си гол със съотборниците си и петхилядната публика от фенове на Бохум. Благодарение на равенството 1:1 VfL остана пред Шалке и отиде на финала на сезона с психологическо предимство.

Преусен Мюнстер празнува промоция в трета дивизия

Никой не се съмняваше, че Preußen Münster ще се завърне в трета дивизия тази година. От месеци имаше признаци, че увереният в себе си отбор на Саша Хилдман ще получи промоция. И все пак нямаше как да бъдат спрени, когато на 22 април победиха Фортуна Дюселдорф U23 на разпродадения Преусенщадион и вече не можеха да бъдат изместени математически от върха на таблицата на Регионална лига Запад. Те празнуваха първо на терена, а след това и в Майорка. А феновете дори успяха да преживеят най-емоционалните моменти по пътя към завръщането в професионалния футбол в градските кина благодарение на промоционален документален филм.

Борусия Дортмунд изпуска шампионата

Точката в мача за първия шампионат след единадесетгодишната доминация на Байерн беше поднесена на Борусия Дортмунд на сребърен поднос. В предпоследния ден BVB е начело в таблицата и домакинска победа срещу Майнц 05 щеше да е достатъчна, за да спечели титлата. След това обаче дойде шокът: ранно изоставане с 2:0 и пропусната дузпа от Себастиан Халер. Борусия се пребори и изравни 2:2 в продълженията, но Байерн отбеляза победа с 2:1 в паралелния мач срещу Кьолн малко преди последния съдийски сигнал, оставяйки „Сигнал Идуна Парк“ в настроение на махмурлук вместо в парти атмосфера.

Rot-Weiss Essen печели купата на Долен Рейн

Критики към треньора, раздяла със спортния директор, битка за изпадане дълбоко през пролетта – Rot-Weiss Essen изживя бурни последни седмици от сезона. Седмица след приключването на първенството в трета дивизия целият шум беше забравен, поне за един ден. РВЕ победи Рот-Вайс Оберхаузен с 2:0 на финала за Купата на Долен Рейн и се класира за Купата на ДФБ. На финала дебютираха заслужили играчи като Симон Енгелман, Феликс Херценбрух и Огужан Кефкир – Енгелман и Кефкир вкараха двата гола.

Аахен и WSV откриват сезона в регионалната лига пред рекордна публика

По време на лятната пауза Алемания Аахен и Вуперталер СВ вече бяха въвлечени в своеобразна надпревара във въоръжаването на трансферния пазар и влязоха в сезона като фаворити за промоция. За късмет традиционните клубове се срещнаха още в първия ден на мача. Феновете очакват мача с нетърпение от седмици, а вечерта на 28 юли на стадион „Тиволи“ присъстват над 27 000 зрители. Те не видяха почти никакви интересни моменти от мача, но пък видяха драматичен финал: WSV обърна изоставането си до 2:1 с два гола в продължението на мача и смълча голяма част от стадиона.

RWE печели първото дерби на лигата срещу Дуисбург от 18 години насам

Миналият сезон беше специален момент, когато Рот-Вайс Есен и MSV Дуисбург се изправиха един срещу друг в мачове от лигата за първи път от повече от 15 години. И двата двубоя завършиха без победител (1:1, 2:2). Това трябваше да се промени през новия сезон. В 13-ия ден на мача RWE влезе в заключителната фаза с преднина от 1:0, преди събитията да се развихрят. Зебрите изравниха в последната минута. Но RWE нанесе нов удар в продължението на мача. Мустафа Курума се разписа с глава за 2:1 и осигури на Есен първата победа в лигата срещу Дуисбург от февруари 2005 г. насам.

KFC Uerdingen изхвърли MSV от турнира за купата

MSV Duisburg беше отстранен от Купата на Долен Рейн четири пъти поред срещу съперници от по-нисък ранг. Тази черна серия трябваше да продължи и през тази година. Дълго време зебрите стискаха зъби срещу отбора от Оберлигата KFC Uerdingen. Те дори изоставаха в допълнителното време и нямаха отговор. За Борис Шомерс този срам беляза началото на неговия мандат като треньор на MSV. Вместо дух на оптимизъм, в отбора царяха разочарование и злоба.

Шомерс празнува първата си победа като треньор на Duisburg

И щяха да минат няколко седмици, преди Шомерс да отпразнува първия си успех със зебрите. В началото на декември те се изправят срещу VfB Любек в подземието, като натискът върху MSV е огромен. И изглеждаше така, сякаш Дуисбург няма да успее да го издържи. Но изкуплението дойде в продължението на мача: младокът Сантяго Кастанеда вкара щастливия удар, MSV даде знак за живот в битката за изпадане, а арената преживя положителен изблик на емоции за първи път от много време насам – дори и да имаше разсеяни освирквания от страна на феновете след последния съдийски сигнал.

Талантите на областта се изявяват с националния отбор U17

Няколко седмици след като талантливият младеж Парис Брюнер беше временно отстранен от Борусия Дортмунд, 17-годишният младеж преживя страхотен момент. Нападателят отпразнува титлата на Световната купа в Индонезия с националния отбор на Германия U17 – в ролята на открит футболист. Брунер отбеляза гол във всеки мач от четвъртфиналите нататък и беше отличен като играч на турнира. Вероятно е само въпрос на време той да направи своя професионален дебют в Дортмунд. Когато през лятото юношите на ДФБ спечелиха титлата на Европейското първенство, талантът на ФК Шалке 04 Асан Уедраого също беше в центъра на вниманието. Младежът реализира решаващата дузпа във финала