Големият шлем по джудо в Токио: отборът на Япония е изпълнен с мотивация

Светът на джудото се събира в Токио този уикенд. За японските спортисти това е домашен мач. И те показаха това със специални хвърляния.

В Токио, Япония, турнирът от Големия шлем по джудо за 2023 г. бавно наближава домашната права. Япония е дом на толкова разнообразен спорт, така че е ясно, че спортистите тук са двойно мотивирани.

Повече от 500 спортисти от над 80 нации ще се състезават на двудневната Световна купа в японската столица

Хидаят Хейдаров спечели златен медал в категория до 73 килограма. Той разгърна блестящо ваза-ари срещу местния герой Танака Шихо – и това хвърляне осигури 1-во място за джудиста от Азербайджан.

Да се биеш в Токио е нещо специално – каза по-късно Хейдаров. „Никога досега не съм се състезавал на турнир от Големия шлем в Токио. Сега вече съм спечелил медал от световно първенство. И да го направя на финала срещу японец, въпреки че съм губил от него много пъти преди, е много специално чувство.“

В категория до 57 килограма канадката Криста Дегучи показа кой трябва да спечели златото днес с ипон на финала. Среброто отиде при Жесика Лима от Бразилия. „Когато бях малка, тичах тук наоколо, за да получа подписи. Сега съм от страната на спортистите и мога да раздавам автографи“, каза възхитената Дегучи. „Надявам се, че мога да бъда нечия мечта. Може би малките деца ще могат да се бият тук в бъдеще. Това наистина би ме направило щастлив.“

В категория над 78 килограма японецът Мао Араи беше непобедим. Тя най-накрая победи французойката Леа Фонтен с изключителна работа на земя.

В категория до 81 килограма Джунхуан Ли от Южна Корея се изправи на финала срещу Матиас Касе. Белгиецът даде твърд отпор, но уаза-ари беше достатъчно за Ли да вземе златото.

Ипон на Санширо Мурао в категория до 90 килограма срещу Лука Маисурадзе от Грузия донесе златото на японския боец – пред родна публика.

В категория до 70 килограма Sanne Van Dijke от Нидерландия спечели срещу Tanaka Shiho от Япония със златен резултат – и така зае 1-во място.

Японският отбор беше силно мотивиран. Ипон след ипон вълнуваха зрителите. Това е всичко за днес от Токио, вторият ден продължава в неделя