VfB изпуска най-добрата първа половина на клубния сезон

Борусия Мьонхенгладбах попречи на VfB Щутгарт да направи най-добрата първа половина на сезона в Бундеслигата в своята история с „двоен удар“.

Леденият Фьоленфе спечели в неделя вечер в раиран мач с 3:1 (2:0), но имаше и много късмет. Отсъствието на голмайстора Серху Гираси отново се усети при третия в класирането ВфБ.

Робин Хак (1/19) вкара първите си голове в Бундеслигата за Борусия, която остана непобедена у дома за осми пореден състезателен мач. Джордан (90.+1) увеличи преднината на отбора. Постижението за 1:0 след 20 секунди беше най-бързият гол в Бундеслигата от 15 февруари 2019 г. Междувременно ВфБ успя да изравни резултата само чрез Йоша Вагноман (55′) и завърши изключителната си първа половина на сезона с 34 точки – само през шампионските сезони 1983/84 и 2003/04 те са били с една повече.

Гираси за пореден път липсваше много на гостите. Вторият по големина голмайстор на Бундеслигата със 17 гола ще започне участието си в Купата на Африка с Гвинея в понеделник. Гираси бе пропуснал напълно ВфБ само в два мача през първата половина на сезона – и двата също бяха загубени.

Той започна с гръм и трясък пред 53 429 фенове: много от зрителите дори не бяха седнали след минутата мълчание за Франц Бекенбауер, когато топката вече беше във вратата. След началото на мача Роко Райц подаде на Хак, който завърши от полудясна позиция в далечния ъгъл.

Треньорът на VfB Себастиан Хьонес трябваше да се справя без четирима играчи заради континенталните първенства в Азия и Африка, но VfB все пак бяха по-активният отбор след студения душ. Борусия позволи на швабите да се приберат, но бяха истинска заплаха на контраатака. Лошо изчистване на вратаря Александър Нюбел доведе до втория гол срещу, като този път Аласан Плеа подгони Хак. Това беше първият гол на бившия играч на Билефелд в Бундеслигата.

След фалстарта Щутгарт атакуваше почти без прекъсване и почти не позволяваше на домакините да дишат. Липсваше само завършващият удар: Дениз Ундав, който е на крачка от проби в националния отбор, първо удари далечната греда пред погледа на спортния директор на DFB Руди Фьолер (31′), а след това за малко да пропусне (36′). Преднината на Гладбах на почивката е напълно ласкава.

През второто полувреме Хьонес премина към тройка, VfB продължи да оказва натиск – и накрая пожъна плодовете. Вагноман вкара с чувствителен финал в далечния ъгъл. Това беше началото на атаката на Щутгарт, като Гладбах почти не успяваше да намали натиска. Джордан изкупи вината на Борусия малко преди края