Лудост на Купата на Африка! Халер също вкарва – Кот д’Ивоар отстранява защитниците на титлата

Кот д’Ивоар се завърна на Купата на Африка. Благодарение отчасти на професионалиста от BVB Себастиан Халер те победиха Сенегал с 5:4 на дузпи.

В момента Борусия Дортмунд не изпитва недостиг на нападатели. Никлас Фюлкруг се завърна с требъл при победата с 3:1 срещу VfL Бохум. Заедно с него добър мач изигра и Юсуфа Мукоко, който в предишните седмици успя да се разпише с „уайлд кард“. А сега добри новини има и от третия централен нападател на BVB.

Себастиан Халер пътува с Кот д’Ивоар на Купата на Африка и допринесе за истински обрат там. След равенство 1:1 в редовното време Кот д’Ивоар победи Сенегал с 5:4 на дузпи. Халер също отбеляза гол. Мач от 16-ия кръг, който малцина биха очаквали.

В крайна сметка домакините досега маршируваха през турнира с всичко друго, но не и с апломб. Брегът на слоновата кост завърши на трето място в групата с Екваториална Гвинея, Нигерия и Гвинея-Бисау и просто се класира за елиминациите като четвъртият най-добър отбор в групата, заел трето място. Беше ясно, че там ще се чака победителят в групата. При Сенегал това беше защитаващият титлата си отбор.

Сенегал повежда рано, Кот д’Ивоар отвръща на удара малко преди края

И първоначално изглеждаше, че играта се насочва в очакваната посока. Само след четири минути Хабиб Диало вкара под напречната греда след асистенция на бившата звезда на Байерн Садио Мане. Кот д’Ивоар се насочваше към ранно отпадане от домашния турнир след срамната загуба с 4:0 от Екваториална Гвинея в груповата фаза.

Дори Халер, който влезе на мястото на Жан-Филип Красо след 72-ата минута, първоначално не успя да направи нищо по въпроса. Вместо това сенегалският страж Едуард Менди отказа Никола Пепе, което доведе до дузпа след едноминутна проверка на VAR. Франк Кесие се намеси и реализира дузпата, за да изравни (86′). Допълнително време.

Тъй като в него не се случи нищо, което да си заслужава да бъде споменато, се наложи да се изпълнят дузпи. След като бившият играч на Майнцер Муса Ниахате, който всъщност е известен като надежден изпълнител на дузпи за отбора на Рейнхесен, удари гредата при резултат 2:2, Халер получи шанс. Играчът на Дортмунд се справи по-добре и вкара в левия ъгъл, за да направи резултата 3:2 в полза на Кот д’Ивоар. Кот д’Ивоарците не позволиха тази преднина да им се изплъзне и след като Кесие отново вкара решителната дузпа, празненствата не познаваха граници. Кот д’Ивоар, за който игра и Одилон Косуну от Байер Леверкузен, сега ще се изправи срещу Мали или Буркина Фасо на четвъртфиналите.