Бившият талант на RWE дебютира, не успява да вкара гол и празнува – Дюселдорф печели в драма с дузпи

Fortuna Дюселдорф победи ФК Санкт Паули с 4:3 на дузпи в четвъртфиналите на турнира за Купата на DFB. Джошуа Куарши направи своя дебют – и имаше късмет.

Само три дни след убедителната победа на ФК Санкт Паули с 2:1 над Фортуна Дюселдорф във Втора Бундеслига, двата отбора се срещнаха отново в полуфинала за Купата на ДФБ, този път на „Милернтор“. Дюселдорф се справи много по-добре при втория опит, но все пак трябваше да стигне до дузпи, за да си осигури място на полуфиналите. Бившият талант на RWE Джошуа Куарши също участва само ден след официалния си дебют в Дюселдорф.

Първоначално обаче 19-годишният футболист започна на резервната скамейка. Дюселдорф започна много по-добре срещата в Хамбург и през първото полувреме не допусна почти нищо в защита. Бившият играч на Дуисбург Винсент Вермай даде на Фортуна не незаслужена преднина с попадение от дузпа след 38 минути. Преди това нападателят беше фаулиран лично от Саша Бурхерт, който всъщност е вратар номер две на Санкт Паули.

След това обаче лидерите във втора дивизия увеличиха темпото през второто полувреме – и също получиха дузпа. Ао Танака събори Филип Треу. Марсел Хартел пое отговорността и вкара топката в левия ъгъл (60′).

Кварши с късмет

Двата отбора продължиха да полагат усилия, но срещата нямаше да бъде решена в редовното време. Тогава дойде моментът на Куарши. Младият централен защитник влезе на мястото на Жорди де Вийс в допълнителното време. Само седем минути по-късно обаче той направи огромна грешка. Младокът трябваше да изчисти безпроблемно центриране на Мауридес, но отигра топката в краката на Хартел. Плеймейкърът на Санкт Паули стреля от шест метра, но – за късмет на Кварши – прати топката над вратата. Човекът, който през този сезон е отбелязал 25 точки в 22 мача, рядко пропуска подобни шансове.

Това щеше да се отрази малко по-късно. За пореден път вратарят на Санкт Паули изигра своята роля за допускането на гола. Бурхерт позволи на Кристоф Дафернер да стреля от дистанция, но ударът му се отби от линията. Танака, който пропусна дузпа през второто полувреме, поправи грешката си и вкара топката в мрежата за изразителна преднина (99′).

След това Куарши отново зае централно място във втората част на допълнителното време, когато Елиас Саад го хвана с крак в лицето при опит за удар с велосипед. На 19-годишния играч се наложи да бъде оказана медицинска помощ, но той се съвзе и продължи да се бори с нахлуващите домакини. В първата минута на продълженията обаче най-накрая дойде моментът: Данел Синани намери Карло Бухалфа, който с глава оформи крайното 2:2.

Кастенмайер става герой

И така се стигна до драма. Дафернер беше вторият стрелец, който се провали за Фортунен и постави отбора си в неизгодна позиция. Той обаче можеше да разчита на своя вратар. Флориан Кастенмайер първо спаси срещу четвъртия стрелец на Санкт Паули Мауридес, за да изравни резултата, а след това отново беше на разположение за удар номер пет срещу Хартел. Вратарят обаче бе напуснал линията твърде рано. Това даде втори шанс на плеймейкъра на Санкт Паули – но той отново не успя да преодолее вратаря.

Христос Цолис беше петият и последен голмайстор и изправи на крака победата на Фортунен. Гъркът остана леден, реализира нахално с паненка и осигури на Фортуна достигането на полуфинал за купата за първи път от 1996 г. насам.

Мачът накратко:

ФК Санкт Паули: Бурхерт – Вал, Смит, Метс – Треу, Кемлейн (74. Бухалфа), Хартел, Рицка (46. Салякас) – Афолаян (99. Синани), Егестейн (74. Мауридес), Аменидо (46. Саад)

Фортуна Дюселдорф: Кастенмайер – Ийоха (11. Учино), Хофман, де Вийс (91. Куарши), Гавори – Енгелхардт, Танака, Йоханесон (91. Цимерман), Клаус (86. Немец), Цолис – Вермей (68. Дафернер)

Голове: 0:1 Vermeij (38., дузпа), 1:1 Hartel (60., дузпа), 1:2 Tanaka (99.), 2:2 Boukhalfa (120.+1)

Жълти картони: Бурхерт, Салиакас, Метс, Саад – Хофман

Жълт-червен картон: Hürzeler (треньор на Санкт Паули, 120.)

Съдия: Саша Стегеман

Зрители: 29 546 (разпродадено)

Наказателни удари: 1:0 Smith, 1:1 Hoffmann, 2:1 Saad, Burchert (Дюселдорф) спасява срещу Daferner, 3:1 Sinani, 3:2 Engelhardt, Kastenmeier (Дюселдорф) спасява срещу Maurides, 3:3 Tanaka, Kastenmeier (Дюселдорф) спасява срещу Hartel, 3:4 Tzolis