5:0 с истинска деветка: Байерн гала с Чупо-Мотинг срещу Фрайбург

Томас Мюлер трябва да пропусне головия празник на Байерн срещу Фрайбург. Но неговият заместник играе чудесно. Чупо-Мотинг блести като централен нападател, а Сане – като десетка. Байерн е на лов за Съюза.

Сега изведнъж жадните за голове баварци са първите ловци на Eisern Union. В топ мача от Бундеслигата серийните шампиони, дори и без водещите си вълци Мануел Нойер и Томас Мюлер, доминираха впечатляващо над СК Фрайбург, който започна бодро, но все още нямаше победа в 23-то си гостуване в Мюнхен, с 5:0 (2:0). Блестящите атакуващи играчи Серж Гнабри (13-ата минута), Ерик Максим Шупо-Мотинг (33-ата), Лерой Сане (53-ата) и Садио Мане (56-ата), както и резервата Марсел Сабицер (80-ата) осигуриха на Байерн празник на головете на „Алианц Арена“ в неделя вечер пред 75 000 зрители.

С 19 точки ФК Байерн изпревари Фрайбург (18) в класирането, но все още изостава на четири точки от изненадващите лидери Унион Берлин, които направиха поредното си изявление с победата над Борусия Дортмунд с 2:0 в 10-ия ден.

Благородната резерва Choupo-Moting предостави историята на играта. Треньорът на Байерн Юлиан Нагелсман призова 33-годишния ветеран да играе като централен нападател, тъй като Мюлер, който беше определен за лидер, трябваше да се оттегли поради мускулни проблеми. Затова Байерн отново игра с класическа деветка – и го направи великолепно.

При 1:0 Чупо-Мотинг даде началото на атаката с прекрасен пас към Алфонсо Дейвис, който Гнабри завърши с прецизен удар с глава. След това Чупо-Мотинг вкара първия си гол в Бундеслигата от февруари насам в класически стил на централен нападател, след като получи пас от силния Сане. Той преодоля Филип Лиенхарт и вкара с десния крак в далечния ъгъл.

След почивката моралът на мюнхенци бе сломен срещу гостите от Зюдбаден – и това продължи с попаденията на маховиците Чупо-Мотинг и Сане. Първо Чупо-Мотинг подгони Гнабри с петата си – гол срещу вратата (52-ра минута). След това Сане игра на два пъти с Чупо-Мотинг и вкара чудесно за 3:0, а Мане продължи с перфектен пас от Гнабри и с чувствителен удар преодоля вратаря на СК Марк Флекен за гол номер четири. 20-ото поражение на Фрайбург в Мюнхен е подпечатано.

Спортният клуб беше в играта само в ранните етапи. Отборът на треньора Кристиан Щрайх натискаше смело, но пропускаше възможности за атаки, както при една контраатака, която капитанът Кристиан Гюнтер пропиля (26-и). Вратарят Флеккен задържа за известно време Breisgauer в играта с няколко спасявания.

Но професионалистите на Байерн в крайна сметка изпълниха поръчението на шефа на борда на директорите Оливер Кан, което гласеше: „Резултатите в Бундеслигата не отговарят на изискванията, които всички имаме. Трябва отново да развием алчността.“ Алчност за единадесета поредна шампионска титла. Но първо вечните шампиони от Мюнхен трябва да преборят Унион Берлин.