Ефектът на Райс също не помага – Шалке губи и остава последен

FC Schalke 04 остава на последно място в Бундеслигата. Новият треньор на S04 Томас Рейс загуби с 0:2 (0:1) от SC Freiburg.

Още при представянето си Томас Рейс призна, че ще се заеме с трудна задача. Новият старши треньор на ФК Шалке 04 видя колко трудно ще му бъде в домакинския мач срещу СК Фрайбург. Въпреки че Königsblauen показаха страхотен боен дух, те заслужено загубиха с 0:2 (0:1) благодарение на двата гола на Винченцо Грифо. Този резултат дори им се отрази добре.

Новият треньор Рейш влезе в залата три минути преди началото на мача – защото искаше да стане свидетел на впечатляващата хореография на феновете и да се потопи в атмосферата като треньор на отбора домакин. Той загуби последния си мач с VfL Bochum преди шест седмици от Шалке с 1:3.

Рейс веднага предизвика изненада: голмайсторът Симон Теродде беше на пейката, което беше немислимо при предшественика му Франк Крамер. В центъра на атаката той се доверява на Себастиан Полтер – най-вече защото двамата са работили добре заедно в Бохум. Кенан Караман, който пристигна от Бешикташ Истанбул в края на август, дебютира от дясната страна на полузащитата. Александър Шволов остана на вратата, въпреки че напоследък често се е разминавал с головете.

Първото полувреме беше изморително. Шалкерите – това беше първият фокус на Рейш в трите тренировки след встъпването му в длъжност – се концентрираха единствено върху затварянето на всички пролуки в защитата и спечелването на възможно най-много двубои. Фрайбург, който в четвъртък вечерта все още играеше в Лига Европа, изглеждаше летаргичен, търпеливо си подаваше топката, но рядко създаваше опасност за гол.

FC Schalke - SC Freiburg30. октомври 2022 г.
FC Schalke – SC Freiburg30. октомври 2022 г.

През първите 45 минути имаше само два шанса, които си заслужава да се споменат – Рицу Доан от Фрайбург прокара топката в ръцете на Шволов от добра позиция (25-и), Керим Калханоглу от Шалке стреля над (35-и). Всички 61 115 зрители се бяха подготвили за скучно 0:0 на почивката, когато в първата минута на продължението Фрайбург за първи път успешно комбинира в половината на Шалке. Грифо беше напълно свободен в наказателното поле и прати топката в ъгъла, а Шволов беше безсилен. За първи път Рейс изпита обичайното усещане, че е изостанал от феновете в продължение на седмици.

Този междинен резултат повлия значително на хода на играта. Фрайбургите излязоха от съблекалнята оживени и нетърпеливи да играят, а Шалкерите изглеждаха шокирани. Гостите бързо създадоха големи шансове. В 51-ата минута Уонг Чонг беше съвсем сам пред празната врата, но пропусна (51-ата), а три минути по-късно Лукас Кюблер стреля в Хенинг Матричани от Шалке – това беше по-трудно от отбелязването на гол.

След това, в 62-ата минута, дойде закъснялото 0:2. Калханоглу бе ударил импулсивно Джеонг в крака в наказателното поле и след като прегледа видеозаписите, съдията Кристиан Дингерт отсъди дузпа. Грифо вкара гол и играта беше решена.

Отборът на Фрайбург вече пестеше силите си, а треньорът Кристиан Щрайх постепенно сменяше основните си играчи. Шалкерите вече играеха по-целенасочено напред, но им липсваше качество и увереност във всички области на играта в нападение. Стандартните ситуации бяха ужасяващи, опитите за контраатака почти винаги завършваха с грешни пасове, а пресирането също не се получаваше. Шансове имаха само Том Краус (77-и) и Тобиас Мор (82-и).

В по-голямата си част обаче играта беше уморителна до последния съдийски сигнал. 20 добри минути бяха достатъчни за Фрайбург, а Шалке загуби седмия си пореден мач и вкара само четири гола. Königsblauen остава на последно място. Въпреки смяната на треньора.