Големият турнир по джудо в Баку: златен ден за Азербайджан

Във втория ден на турнира от Големия шлем в Баку 2022 стадион „Гейдар Алиев“ се изпълни с оглушителните възгласи на феновете.

Силна Инбал Шемеш се противопостави умело на Геке ван ден Берг от Холандия, като израелката спечели втората си титла от Големия шлем в категория до 63 кг.

Винаги съм емоционален. Наслаждавам се на това, което правя, а когато върви толкова добре, че не мога да се сдържа, просто излиза така.

-Inbal Shemesh-
Израелски златен медалист

Местният матадор Хидаят Хейдаров си проправи път до финала при атлетите в категория до 73 кг благодарение на брилянтна техника. Целият Азербайджан сякаш чакаше победата му, зрителите накараха стадиона да се разтресе, когато Хейдаров им даде това, което искаха да видят!

Отново спечелих турнира от Големия шлем в Баку, а да спечеля пред толкова страстна публика е неописуемо.

-Hidayat Heydarov-
Местен герой на азербайджанското джудо

Олимпийската и световна шампионка в категория до 70 кг Сане Ван Дайке от Холандия победи Габриела Вилемс от Белгия – третото ѝ злато от Големия шлем.

Олимпийският сребърен медалист Саид Моллаей взе първия си златен медал от три години насам в категория до 81 килограма, за Азербайджан сега трети в турнира.

Другите спортисти от мъжкия и женския отбор на Азербайджан също дадоха на ентусиазираните фенове много поводи за радост, като показаха някои невероятни ипонни удари както при мъжете, така и при жените.

За домакините от Азербайджан това вече е един от най-успешните турнири от Големия шлем в Баку – и подходящ начин да се отбележи 50-годишнината на джудото в Азербайджан.