Професионалистът на BVB в недоумение след поражението от Гладбах

Футбол Отборът от Бундеслигата Борусия Дортмунд загуби последния си мач за годината от Борусия Мьонхенгладбах в петък вечерта. Професионалистът от BVB Юлиан Брандт беше разочарован.

„В крайна сметка това беше наша собствена неспособност“ – това бяха първите думи, с които Юлиан Брандт обобщи поражението на Борусия Дортмунд с 4:2 при гостуването на Борусия Мьонхенгладбах. „В крайна сметка всички ние срещу топката, от друга страна бяхме изключително безобидни през второто полувреме, през първото особено пред вратата. Направихме Гладбах изключително силен и затова те заслужаваха да спечелят.“

Той изглеждаше почти изгубен, когато бе помолен в DAZN да анализира причините за объркания край на годината. Защото проблемите в Дортмунд са твърде познати. BVB има повече участия в играта (56% владеене), повече завършвания (19:11) и повече очаквани голове – 3,35 срещу 2,53 xG. Но изминатите километри, интензивните спринтове, двубоите и, разбира се, головете говореха в полза на Гладбах.

„Просто не се защитавахме добре“, каза Брандт. И той нямаше предвид само централната защита, в която и носителят на Световната купа Нико Шлотербек, и пропуснатият Матс Хумелс имаха черен ден. „Не става дума за четирима или петима, а за всички нас“, подчерта 26-годишният участник в Световната купа, като посочи подхлъзването си в близост до противниковото наказателно поле като катализатор на първия допуснат гол. Но това нямаше нищо общо с това, че Гладбах се оказа пред последната линия на защитата след два паса, като Шлотербек беше твърде лесно изведен от центъра и след това закъсня.

Борусия Мьонхенгладбах - Борусия Дортмунд11. ноември 2022 г.
Борусия Мьонхенгладбах – Борусия Дортмунд11. ноември 2022 г.

Несигурността в защитната верига не можа да бъде компенсирана от BVB и в този ден. И това въпреки факта, че през първото полувреме отборът на Един Терзич се представи добре. Фантастичното попадение на Брандт за 1:1 бе последвано седем минути по-късно от втори гол, а след още четири минути – от трети. А голът за 2:3 точно преди почивката отново бе последван от фалстарт през второто полувреме. Защо?

„Този въпрос не ми се задава за първи път“, казва Брандт. Все още няма решение, казва той. „В крайна сметка всичко е въпрос на концентрация. Моето усещане е, че не сме излезли толкова зле. Получихме топката и след това се стигна до контраатака.“ Подаване по диагонала и взрив, защитата на жълто-черните бе подкопана за пореден път. 4:2 от Kouadio Koné, това беше счупването на врата на гостите.

В крайна сметка те претърпяха шестото си поражение за сезона в 15-ия си мач, допуснаха голове от 18 до 21 и имаха горчив край на годината. Брандт е сигурен, че това ще се отрази както на участниците в Световната купа, така и на тези, които остават у дома. „Това е много тежък багаж, гадно чувство.“

На 22 януари 2023 г. BVB се завръща към работата си в Бундеслигата, когато приема FC Augsburg. Какво трябва да се случи от сега до тогава? „Трябва да се възстановим отново, да се надяваме на едно-две подкрепления и да продължим да атакуваме“, подчерта Брандт, свивайки рамене за втори път. „Това звучи като хубаво обяснение, но в крайна сметка не помага.“