Англия печели Европейското първенство по футбол за жени с 2:1 срещу Германия

Английските жени триумфират. Те влязоха в историята, като спечелиха първия си голям женски турнир в допълнително време в драматичен финален мач.

Германските футболистки пропуснаха деветия си триумф на Европейското първенство. Отборът на националния треньор Мартина Фос-Текленбург загуби финала срещу Англия на стадион „Уембли“ в Лондон в неделя с 1:2 без капитана Александра Поп, която отсъстваше поради контузия.

Ела Тун (62-ра минута) и Клои Кели (111-та минута) вкараха головете пред 87 192 зрители, за да осигурят на домакините първата им победа на европейско първенство.

Лина Магул (79-та) изравни за рекордните европейски шампиони. Поп, който вкара шест гола в турнира, трябваше да се оттегли за кратко на финала заради мускулни проблеми.

Това беше един разтърсващ турнир и цяла Германия се гордее с този отбор!
Федералният канцлер Олаф Шолц

Федералният канцлер Олаф Шолц поздрави английския женски национален отбор по футбол за победата на Европейското първенство. Въпреки това политикът от SPD похвали жените от германския отбор за „представянето от световна класа в един завързан мач“, както написа в Twitter в неделя вечерта.

Bundestag Треньорът Ханси Флик и директорът на DFB Оливер Бирхоф похвалиха германските футболистки за представянето им на Европейското първенство в Англия. Флик заяви: „Много съжалявам за Мартина Фос-Текленбург и целия й екип, че не можаха да увенчаят страхотните си изяви с титлата. Но след първоначалното разочарование, те могат да погледнат назад към този турнир с гордост.“

Националният треньор на мъжкия отбор беше развълнуван „от страстта и в същото време лекотата, радостта от играта и отборния дух, с които отборът премина през този турнир“.