Вестфалско дерби – проблеми с полицията при победа на Preußen Münster

За първи път от октомври 2014 г. Preußen Münster спечели дербито срещу Arminia Bielefeld. Преди победата с 2:1 полицейска акция предизвика недоволство сред феновете на СКП.

Когато съдията Ларс Ербст отдавна беше разрешил мача между Преусен Мюнстер и Арминия Билефелд (2:1) в трета дивизия, блокът на активната фенска сцена в Мюнстер на много места все още беше незает. Предистория: Голяма част от черно-белите и зелените привърженици трябваше да чакат дълго време пред вратите на стадиона, тъй като големият полицейски контингент затрудняваше влизането в зоната на домакините.

Няколко минути преди началото на мача от Преусен Мюнстер коментираха инцидентите в X, бившия Twitter, по следния начин: „Поради полицейското присъствие активната фенска сцена не влиза на стадиона, което води до задръствания на входовете. Опитваме се да разрешим ситуацията.“

След мача, който промотираният отбор от Мюнстер спечели с 2:1 срещу изпадналия отбор от Билефелд, пресаташето на клуба направи допълнително изявление.

Изявление, което подсказва, че отговорните лица са били всичко друго, но не и доволни от действията на силите за сигурност. „Това беше полицейска мярка, която ще преразгледаме. Ще коментираме как се е стигнало до нея.“

Преусен Мюнстер - Арминия Билефелд 21 януари 2024 г.
Преусен Мюнстер – Арминия Билефелд 21 януари 2024 г.

Докато иначе спокойното вестфалско дерби се играеше само от няколко минути, кривата постепенно се запълни. Първоначално обаче френетичната подкрепа бе търсена напразно на Хамер Щрасе. Както и на много други стадиони в трите водещи лиги, феновете на „орлите“ и „армейците“ също запазиха мълчание срещу неотдавнашното решение за привличане на инвеститори.

Протест, пироси, пруски възгласи

Бойкотът обаче беше краткотраен и в Мюнстер. В 13-ата минута на мача привържениците на Билефелд признаха протеста – с летящи към терена ролки от тоалетна хартия и бутилки от кетчуп.

През останалите 80 минути двата фенски лагера показаха какво означава този двубой за региона. Докато през първото полувреме в блока на гостите първоначално бяха пуснати пиротехнически средства, пълният вече фенски блок на Мюнстер откри второто полувреме с хореография с черни, бели и зелени димки.

Именно тази хореография даде допълнителен тласък на мотивацията на единайсеторката с треньор Саша Хилдман. След като Даниел Киереваа изравни преднината на Билефелд малко преди края на полувремето, Джоел Гродовски вкара решителния гол в 67-ата минута, за да осигури победата на Мюнстер с 2:1.

Героят от дербито беше извикан на трибуните в края на мача – които все още бяха пълни до краен предел