Вестфалско дерби – проблеми с полицията при победа на Preußen Münster

За първи път от октомври 2014 г. Preußen Münster спечели дербито срещу Arminia Bielefeld. Преди победата с 2:1 полицейска акция предизвика недоволство сред феновете на СКП.

Когато съдията Ларс Ербст отдавна беше разрешил мача между Преусен Мюнстер и Арминия Билефелд (2:1) в трета дивизия, блокът на активната фенска сцена в Мюнстер на много места все още беше незает. Предистория: Голяма част от черно-белите и зелените привърженици трябваше да чакат дълго време пред вратите на стадиона, тъй като големият полицейски контингент затрудняваше влизането в зоната на домакините.

Няколко минути преди началото на мача от Преусен Мюнстер коментираха инцидентите в X, бившия Twitter, по следния начин: „Поради полицейското присъствие активната фенска сцена не влиза на стадиона, което води до задръствания на входовете. Опитваме се да разрешим ситуацията.“

След мача, който промотираният отбор от Мюнстер спечели с 2:1 срещу изпадналия отбор от Билефелд, пресаташето на клуба направи допълнително изявление.

Изявление, което подсказва, че отговорните лица са били всичко друго, но не и доволни от действията на силите за сигурност. „Това беше полицейска мярка, която ще преразгледаме. Ще коментираме как се е стигнало до нея.“

/„Преусен Мюнстер – Арминия Билефелд 21 януари 2024 г.“ src=„https://forecasting-sports.com/wp-content/uploads/2024/09/1.905_norm-2.jpg“ width=„680“ height=„435“ /☻

Докато иначе спокойното вестфалско дерби се играеше само от няколко минути, кривата постепенно се запълни. Първоначално обаче френетичната подкрепа бе търсена напразно на Хамер Щрасе. Както и на много други стадиони в трите водещи лиги, феновете на „орлите“ и „армейците“ също запазиха мълчание срещу неотдавнашното решение за привличане на инвеститори.

Протест, пироси, пруски възгласи

Бойкотът обаче беше краткотраен и в Мюнстер. В 13-ата минута на мача привържениците на Билефелд признаха протеста – с летящи към терена ролки от тоалетна хартия и бутилки от кетчуп.

През останалите 80 минути двата фенски лагера показаха какво означава този двубой за региона. Докато през първото полувреме в блока на гостите първоначално бяха пуснати пиротехнически средства, пълният вече фенски блок на Мюнстер откри второто полувреме с хореография с черни, бели и зелени димки.

Именно тази хореография даде допълнителен тласък на мотивацията на единайсеторката с треньор Саша Хилдман. След като Даниел Киереваа изравни преднината на Билефелд малко преди края на полувремето, Джоел Гродовски вкара решителния гол в 67-ата минута, за да осигури победата на Мюнстер с 2:1.

Героят от дербито беше извикан на трибуните в края на мача – които все още бяха пълни до краен предел