Взети решения – това са изпадналите отбори и шампионите

В Оберлига Вестфалия посреща напълно ново лице, мазето беше арена на ожесточена битка, но в крайна сметка ДСК Ване-Айкел успя да се спаси.

Последният мач от втория кръг на Вестфаленлигата обещаваше да бъде наистина вълнуващ. Тюркспор Дортмунд, начело на лигата едва от последния ден, трябваше да спечели у дома срещу ФК Изерлон, за да си осигури промоция като шампион.

Вторият в класирането ФК Брюнингхаузен беше домакин на намиращия се в долната част на класирането Вестфалия Херне и спечели мача си с 8:2. Само след три минути ФКБ вкара чрез Дитрих Лискунов за 1:0. След като Флориан Гондрум направи 2:0 (13-та), беше ясно, че е въпрос само на това с колко ще спечелят. В крайна сметка резултатът беше 8:2 – в края стана доста неловко за Вестфалия Херне.

Тюркспор обаче също си бяха написали домашното. Не толкова ясно, но в крайна сметка суверенно. Преди почивката Матеус Аджала Кардонис откри резултата след 31 минути. Именно Кардонис вкара и за 2:0, а след почивката Сантилиано Браджа увеличи резултата на 4:0 с бранител – съпротивата на Изерлон беше сломена. След 90 минути и победа с 5:0 радостта в Тюркспор не познаваше граници, а клубът за първи път бе в Оберлига Вестфален.

Вълнения имаше и в подземието – там, където три отбора трябва да изпаднат в Ландеслигата: Досега само Вестфалия Херне беше изпадала. С TuS Hordel, YEG Hassel и Wanne-Eickel три отбора искаха да избегнат изпадането в последния момент. Само един успя – това беше DSC Wanne-Eickel.

ürkspor Dortmund 2000 - промоция в Оберлигата 29 май 2023 г.
ürkspor Dortmund 2000 – промоция в Оберлигата 29 май 2023 г.

Те спечелиха домакинския си мач срещу RSV Meinerzhagen с 5:0 и устояха на напрежението. Лука Хаусверт, Давид Сдзуй, Кристоф ван дер Хойсен и Кшино Кадиу (2) вкараха за традиционния клуб от Херне, който по този начин ще продължи да играе във Вестфаленлига II.

За момента това вече не се отнася за ЙЕГ Хасел и ТуС Хордел. Въпреки страхотния финален импулс на Хордел, мачът в SV Sodingen също беше спечелен с 2:1, след като изоставаше. В крайна сметка те останаха с една точка по-малко.

В последния мач Хасел загуби с 4:2 у дома от третия в класирането СК Нехайм и изпадна на предпоследното място.