Във VfB Любек – шест гола и требъл на Воник, но без победа на RWE

Rot-Weiss Essen завърши незадоволително един страхотен сезон. Сезон 2023/2024 в трета дивизия приключи с две поражения и едно равенство.

Rot-Weiss Essen, подкрепян от около 3000 фенове на RWE, трябваше да се задоволи с равенство 3:3 на терена на изпадналия VfB Lübeck в последния ден на мача.

В резултат на това отборът от Есен се отказва от сезон 2023/2024 г. с три поредни мача без победа – 0:2 в Сандхаузен, 0:1 срещу 1860 и 3:3 в Любек – включително на 7-о място в таблицата.

VfB Любек стартира перфектно – отчасти благодарение на индивидуална грешка на Есен. Винко Сапина отигра топката право в краката на Никлас Хауптман, седмият номер на Любек се окопити и от около 20 метра хумористично заби топката в ъгъла. Прекрасен гол за 1:0 (5′) в полза на VfB.

Но отговорът на RWE дойде само 180 минути по-късно: След репетиран вариант за изпълнение на свободен удар Леонардо Воник вкара топката във вратата на Любк след пас на Томас Айзфелд – 1:1 (8.).

Този гол обаче не даде сигурност на Есен. Напротив: подопечните на треньора Кристоф Дабровски неведнъж допускаха грешки в изграждането на играта си и ядосаните любеки винаги бяха опасни – както в 20-ата минута: Хауптман стреля над вратата на Есен от непосредствена близост – страхотен шанс за Любек!

Последва корнер на VfB – и той беше добър. Първо топката беше блокирана, но Емануел Аду стреля от упор, за да направи резултата 2:1 (21′). Якоб Голц също не изглеждаше много щастлив.

А Rot-Weiss Essen? От гостите от Рурската област нямаше какво да се види. И все пак, въпреки че представянето през първите 45 минути не беше както трябва, RWE се оттегли на почивката с равенство 2:2 – благодарение на попадението на Леонардо Воник.

В 42-ата минута Айзфелд пусна мечтан пас към Сандро Плехати, който след 30 минути замени контузения Марвин Обуз. Номер 21 на Есен показа страхотен поглед и подаде на Воник, който засече топката право в мрежата – 2:2!

Всеки, който е смятал, че RWE ще покаже истинското си лице след подновяването на играта, не е бил разочарован. Най-малкото Есен бяха много по-опасни, отколкото през първото полувреме.

Но първо домакините. Само три минути след почивката Essen отново бяха твърде небрежни в защита и Янек Щернберг (48) изведнъж се оказа свободен и от десет метра вкара топката в мрежата – 3:2 за Любек.

В 56-ата минута дойде ред на RWE: Айзея Йънг насочи топката към напречната греда – добро изпълнение на крилото. Пет минути по-късно: Айзфелд (61) стреля и удря напречната греда. Това донякъде напомня на второто полувреме срещу 1860 Мюнхен, когато Rot-Weiss удари три пъти алуминиевата и в крайна сметка загуби с 1:0.

Въпреки това Любек продължи да действа и имаше своите шансове. Един пример: В 65-ата минута Улрих Тафертсхофер от свободна позиция насочи покрай вратата.

Но след това отново се върна в Есен в лицето на Леонардо Воник. Нилс Кайзер подгони Воник, който стреля от дистанция, топката беше отклонена от Яник Льоден и падна в далечния ъгъл – 3:3 (73′). Това беше крайният резултат в оживения финал на сезона между Любек и Есен, които все пак имаха алуминиев късмет на своя страна в края. Фарона-Пулидо удари напречната греда в 86-ата минута