Въздъхнете с облекчение! Победа с 3:2 срещу най-добрия отбор от Хановер

FC Schalke 04 въздъхна с облекчение: В събота S04 отпразнува домакинска победа с 3:2 срещу топ отбора на Хановер 96.

Никой не остана на ръба на седалките си в 77-ата минута: Кенан Караман тъкмо беше вкарал топката в мрежата, за да направи резултата 3:1 за ФК Шалке 04 в мача от втора дивизия срещу Хановер 96, когато заместниците и съотборниците му нахлуха на терена и се хвърлиха към голмайстора, толкова много камъни паднаха от кралскосините рамене.

Шалке успя да постигне разтърсваща победа с 3:2 (1:0), а треньорът Карел Гераертс – първи успех във втория мач. Нито треньорът, нито феновете на Шалке се заинтересуваха от факта, че резултатът беше много щастлив и се дължеше на оптимално използване на шансовете.

Преди мача Гераертс беше поискал от играчите си да бъдат „воини“ и че ще пусне на терена само тези, които ще бъдат „истински мъже“. Това доведе до шест промени в сравнение със загубата с 0:3 от СК Карлсрухер, а двама изявени играчи също бяха извадени: капитанът Симон Теродде и досегашният началник на отбраната Тимо Баумгартл седнаха на пейката.

Гераортс обаче се придържаше към тактиката си 3-5-2 и беше доста изненадващо, че използва Дери Джон Мъркин в тричленната задна линия, а излезлия от форма Хенинг Матричани като следовник отдясно. Това, което подхождаше добре на играта на Шалке в нападение: Кенан Караман се завърна в отбора като нападател след изтърпяването на наказанието си, изглеждаше много по-енергичен, по-подвижен, технически по-силен от Теродде. В оживената начална фаза Караман беше замесен и в първата възможност: Той изпрати с хитър пас Бриан Ласме, който не успя да преодолее вратаря на Хановер Рон-Роберт Цилер. Бяха изминали осем минути.

Хановер, четвърти в таблицата, се нуждаеше от десет минути, за да се приспособи към 62 207 зрители и към своите съперници. След това, в единадесетата минута, Андреас Фоглзамер нахлу на скорост и се отдалечи – но беше пресрещнат от Тобиас Мор, преди да достигне границата на наказателното поле. Силна постъпка на левия защитник на Шалке. От този момент нататък Хановер беше технически по-силният отбор, който атакуваше отново и отново през лявата страна. Дерик Кен често излизаше с дрибъл срещу Матричани и почти всеки път се утвърждаваше. Матричани беше слабото място в защитата на Шалке.

В 18-ата минута Кен изпълни корнер срещу Матричани. Той попадна на главата на Марсел Халстенберг, който необезпокояван насочи покрай десния стълб. Това можеше да бъде преднина за Хановер. Самият Кьон също имаше добър шанс: в 37-ата минута той отново излъга Матричани, но не успя да преодолее вратаря Ралф Фарман. Фактът, че защитата на Шалке удържа между тези две акции, се дължеше на подобрената борба, по-силното тичане и многото фаулове от страна на Шалке.

Шалкерите не се върнаха в наказателното поле до 42-ата минута – и директно стигнаха до 1:0, гол сякаш от нищото. Матричани вдигна топката в наказателното поле, там Караман и Халстенберг се извисиха високо. Халстенберг спечели дузпата за удар с глава, но топката попадна в краката на Ласме, който с лекота вкара топката във вратата. Голямо облекчение на арената, това не беше хубав мач, преднината дори не беше заслужена – но никой не мислеше за това сред играчите на Шалке.

Хановер изобщо не бяха шокирани. Само две минути след празнуването на гола на Шалке те имаха чудесен шанс да изравнят. Кьон – отново – изпрати Фоглзамер, но Ралф Фехерман блокира топката с крак. На почивката резултатът остана щастлив – 1:0 за Königsblauen.

Шалке - Хановер 28 октомври 2023 г.
Шалке – Хановер 28 октомври 2023 г.

Второто полувреме започна равностойно – до 52-ата минута, когато Рон Шаленберг от Шалке загуби топката в противниковата половина на терена. Хановер се възползва от спечелването на топката, за да започне контраатака, която завърши с излизане на Дерик Кен встрани, когато защитата на Шалке вече се беше подредила отново. Кьон обаче отново надбяга слабия Матричани, пусна пас назад към свободния Енцо Леополд и той с плонж в ъгъла вкара за 1:1. Всички защитници на Шалке в центъра на терена бяха заспали.

Оттук нататък, както и през първото полувреме, Хановер беше технически по-добрият отбор и много по-близо до втория гол от Шалке. И имаше шансовете: В 59-ата минута Фоглзамер продължи с пета към външната страна на мрежата. Три минути по-късно Седрик Теухерт не успя да преодолее Фарман. В 67-ата минута Янник Дем стреля малко покрай левия стълб. Футболистите на Шалке допуснаха много лесни грешки. Дефицитът висеше във въздуха.

Футболистите на Шалке успяваха да се справят само с епизодични контраатаки. Движещата сила в средата на терена беше Лино Темпелман, който до момента е най-добрият играч в своя отбор. Повечето от атаките идваха отляво. Тобиас Мор имаше няколко добри акции там. Първият им шанс след смяната дойде в 72-ата минута: резервата Асан Уедраого пусна прехвърлящ пас към Темпелман, който стреля от 20 метра и топката попадна в центъра на мрежата. 96 вратарят Рон-Роберт Цилер не видя добре, но всички в Шалке се радваха. За оптималното използване на шансовете, за гола, който не съответстваше на хода на играта. Късметът се завърна в Шалке.

Следващото доказателство дойде пет минути след втория гол: На халфовата линия Дери Джон Мъркин блокира пас на Фогълсамър. Топката полетя на пътя на Караман, който потегли сам към вратата, натовари Цилер и вкара за 3:1. Ликуването беше голямо – но това не беше предварителното решение. В 90-ата минута Фехерман и Фоглзамер се сблъскаха след далечен удар в наказателното поле. Фехерман боксира топката, но и застигна Фоглзамер. Съдията Тимо Герах отсъди дузпа. Всички играчи на Шалке протестираха бурно, но без резултат. Халстенберг намали резултата на 2:3.

Започнаха дълги шест минути игрово време, които Шалке оцеля с късмет и умения. Сега следват две гостувания – за купата в Санкт Паули (вторник, 18:00 ч.), а след това в Нюрнберг (събота, 13:00 ч.).