Възходите и паденията на Мануел Риман – хроника

Няма как да се откъснем от Мануел Риман във VfL Бохум. Той или блести с изпълненията си, или се откроява с гафове и емоционални изблици.

Това беше разстройството на уикенда. Мануел Рийман влезе в спор с фен след горчивото поражение с 2:3 от VfL Bochum. Преди това той е бил жестоко обиден от зрителя. Поредната ниска точка в един сезон със светлина и сянка за вратаря – поглед назад.

През юни 2022 г. всичко все още е спокойно. С изявите си Риман беше изиграл важна роля за оставането на Бохум в лигата и беше удължил договора си във VfL до 2025 г. „Вярвам, че клубът е доволен от мен, а освен това се чувствам тук като у дома си“, казва той тогава. Това усещане поне беше подложено на изпитание в хода на сезона.

Рийман се появи за първи път в ролята на трагичен герой в четвъртия ден на мача срещу СК Фрайбург (0:1). Въпреки силното представяне, един момент на невнимание беше достатъчен. 34-годишният футболист предизвика дузпа, първоначално я удържа, но при втория последвал удар беше избит. „Скъпи фенове, приемам това поражение на своя глава“, написа по-късно Рийман в Instagram.

Чудеса на тренировките, подхлъзвания в дербитата

С продължаването на серията от поражения напрежението в Кастропер Щрасе нарастваше. В началото на септември това напрежение се отприщва върху Риман по време на тренировка. Той се нахвърли върху съотборниците си и ги нарече „изроди“. Това е седмицата на дербито на Ревиер с ФК Шалке.

Риеман се извини във видеоклип в Инстаграм, но къщата беше в лошо състояние. Дербито беше загубено, а треньорът Томас Рейс беше уволнен. Въпреки всички критики временният треньор Хайко Бутшер, а по-късно и Томас Леч подкрепиха номер едно – с успех.

В деветия ден от мача възелът се пръкна срещу Франкфурт (3:0). За първи път Рийман игра на нула и показа качествата, които го отличават като вратар, който играе заедно. Две седмици по-късно той бе изпълнител на дузпите при домакинската победа с 2:1 срещу тогавашния лидер Унион Берлин и изигра важна роля за домакинската сила на ВфЛ.

Но възходите бяха последвани от падения. Седмица по-късно негова грешка в Дортмунд (0:3) означава, че мачът е бил решен още преди последния съдийски сигнал. Рийман заема централно място и срещу BVB в 16-ия кръг на Купата на DFB в началото на 2023 г. Той съсипа силното първо полувреме за VfL с грешката си малко преди почивката.

В първенството Бохум губи четири поредни мача с общо 0:10 гола. Последният мач от тях беше 0:2 у дома в дербито срещу Шалке. Рийман излезе на терена като капитан и отново изигра решаваща роля с автогола си. След това той пръв тръгна към феновете, застана срещу тълпата и не се оттегли въпреки яростните обиди и неприличните жестове.

„Ментално чудовище“ Риман

VfL отново се намираше в долната част на таблицата. Но Леч продължи да разчита на него – и беше възнаграден. При победата с 2:0 като гост Рийман запази нулата отзад и след това застана пред празнуващите фенове със сълзи в очите. „Начинът, по който той реагира на това, заслужава моето най-голямо уважение“, каза Леч след това.

Рийман показа и срещу РБ Лайпциг, че все още може да бъде един от най-добрите вратари в лигата. Той спаси домакинската победа с 1:0 с многобройни спасявания, беше отпразнуван със скандирания и бурни овации, само за да може в следващия домакински мач след неуспешно представяне да си каже думата с феновете.

До края на сезона остават още седем мача. Тогава VfL ще иска да е над чертата и да празнува оставането си в лигата. За целта им е нужен Риман, който е във върхова форма. В Бохум те не би трябвало да се притесняват за това. Защото, ако този сезон показа нещо, то е, че след всеки спад следва възход.