Големият шлем по джудо в Баку: героичен Хейдаров

Hidajat Hejdarow спечели златото в категория до 73 килограма при мъжете на турнира по джудо от Големия шлем в Баку. Това накара атмосферата в залата да се нажежи до краен предел. А имаше и втори златен медал за Азербайджан.

Джудо Гранд шлемът в Баку привлече многобройна публика в залата в източната част на азербайджанската столица и през втория ден на състезанието. За пореден път много млади любители на джудото бяха там, за да подкрепят своите модели и да научат един-два трика

Наред с други неща, те видяха как полякинята Анжелика Шиманска печели златото в категория до 63 килограма и празнува първата си победа в историята на Големия шлем. Владимир Барта, спортен директор на Световната федерация по джудо, отличи полската състезателка.

„Атмосферата е изключителна. Децата тук обичат джудото. То е много популярен спорт в Азербайджан. Много съм щастлива, че съм тук, че спечелих и че мога да отпразнувам победата с децата“, каза Шиманска.

Още повече радостни възгласи имаше, когато местният Хидаят Хейдаров спечели златото в категория до 73 килограма при мъжете. На финала той се изправи срещу Петру Пеливан от Република Молдова. Но Хайдаров беше непобедим и благодарение на подкрепата на своите сънародници. Той донесе решението със сеой-отоши.

Елнур Мамадли, олимпийски шампион от 2008 г., а сега заместник-председател на азербайджанската федерация по джудо, отговаряше за церемонията по награждаването.

„Надявам се, че моите колеги ще повторят този успех и че ще има още олимпийски шампиони от Азербайджан“, каза Хайдаров.

В категория до 70 килограма победител в Баку стана Елисавет Телциду. Гръцката състезателка спечели златото от Големия шлем за четвърти път и получи наградата от Антонио Кастро, посланик на Световната федерация по джудо.

В категория до 70 килограма победител в Баку стана Елисавет Телциду. Гръцката състезателка спечели златото от Големия шлем за четвърти път и беше наградена от Антонио Кастро, посланик на Световната федерация по джудо.