Големият шлем по джудо в Токио: дванадесет златни медала за Япония

В последния ден на турнира по джудо от Големия шлем в Токио, наричан духовната родина на този спорт, се проведоха двубои в осем теглови категории.

При жените в категория до 48 килограма Кано Мияки продължи японското превъзходство от предишния ден, побеждавайки на финала Рина Тацукава.

Моринари Ватанабе, президент на Международната федерация по гимнастика, връчи медалите.

Олимпийският шампион Акира Соне се завърна в игра за първи път след Игрите в Токио. Човек имаше чувството, че никога не е отсъствала. Соне спечели в категория над 78 килограма. Settimo Nizzi, кмет на Олбия, награди победителя.

„Чудесно е, че не само на национално, но и на международно ниво много хора гледат моето джудо. Мисля, че много от моите противници също гледат и следят джудото ми, така че трябва да стана по-силен и да работя по-усилено. Благодаря на публиката, че ме гледа, това ми дава много сили“, каза Соне.

Pirelli прекъсва първенството на Япония

При мъжете в категория до 100 килограма италианският състезател Дженаро Пирели прекъсна превъзходството на Япония и спечели. Ситени Рандрианасолоняйко, председател на Африканската федерация по джудо, връчи медалите.

„Не мога да повярвам. Да дойда тук и да спечеля медал беше моята цел и тази на треньора ми. Нямам думи и съм щастлива.“

Ута Абе премина през предварителните кръгове, а финалът беше реванш от мача за златен медал на Световното първенство през 2018 г., в който олимпийската шампионка Абе спечели срещу Ай Шишиме благодарение на добрата си тактика, и се радваше да спечели златото в Токио в категория до 52 килограма пред родна публика. Тя получи медала от ръцете на Жан-Люк Руже, генерален секретар на Световната федерация по джудо.

Южна Корея бе на върха в категория до 60 килограма: Jeon Seungbeom се радваше на първата си победа в турнир от световния тур. Радостта трябваше да излезе наяве.

След среброто от тазгодишното световно първенство Йоширо Маруяма си осигури победа в категория до 66 килограма в Токио.

Дванадесет от 14-те златни медала за Япония

Рика Такаяма надделя над специалиста по не-ваза, а именно олимпийската шампионка Шори Хамада, в категория до 78 килограма.

Хьога Ота завърши успешния ден при мъжете в категория над 100 килограма с победа над Кокоро Кагеура с помощта на О-Учи-Гарис. Япония спечели дванадесет от 14-те златни медала в Токио. Страхотен резултат.

Атмосферата в залата в Токио беше отлична, а любителите на джудото се редяха на опашка, за да гледат своите герои. Всички възрастови групи бяха представени, джудото казва: Благодаря ви, Токио, благодаря ви, Япония!