Големият шлем по джудо в Улан Батор: двойно злато за монголската федерация

Улан Батор отпразнува премиера: за първи път точките за олимпийско участие също са заложени на карта по време на турнир от Големия шлем по джудо в столицата на Монголия. Състезават се повече от 250 джудисти от 30 държави.

Първият златен медал от състезанието е за страната на произход на бойното изкуство – Япония. Световната шампионка Цунода Нацуми победи в категория до 48 килограма, тя беше наградена от Ласло Тот, вицепрезидент на Световната федерация по джудо.

Nagayama както винаги атакува

А Япония спечели злато и при мъжете: Рюджу Нагаяма победи на финала световния лидер Юнг Вей Ян от Тайван. Японският боец се възползва от стила си на борба, ориентиран към атака. Наградата е скъпоценен метал от ръцете на Сунг-Мин Канг, ръководител на Световния комитет по бойни изкуства.

Дижора Келдихорова от Узбекистан спечели титлата при жените в категория до 52 кг. Ариун-Ерден Батбаяр, управител на провинция Булган, връчи медалите.

Battogtokh мисли и за идващото поколение джудо

Радостта в монголската федерация по джудо беше предизвикана от победата на Еркхембайар Баттогтох. Той взе златото в категория до 66 килограма, побеждавайки на финала сънародника си Сод-Ерден Гунджинлам, за да спечели първата си победа в Световния тур по джудо. Успехът в родината бе допълнен от факта, че бронзът също отиде при местен джудист, а именно Баскуу Йондонперенлей. Председателят на монголския спортен комитет Джаргалсайхан Дорджурен проведе церемонията по награждаването.

Носителят на Големия шлем заяви, че е много щастлив, защото сега много деца се занимават с джудо и този спорт се популяризира в Монголия. На трибуните имаше много деца и това беше страхотно – подчерта той.

Lhkagvatogoo с попътен вятър и домакинско предимство

И при жените в категория до 57 килограма също имаше монголски успех. Енхрилен Лхагватогу вече спечели през 2016 г. в Улан-Батор, тогава това беше Гран при. Бурната подкрепа от трибуните стимулира 23-годишния играч да се представи на висота. Ерденет-Од Хишигбат, бивш топ джудист, а сега член на Изпълнителния комитет на Световната федерация, връчи медалите.

„Чувствах се така, сякаш всеки възглас, всяко ръкопляскане ми даваше сила. Да спечеля турнир от Големия шлем у дома беше ново усещане за мен“, каза победителят.

И това беше само началото на уикенда в Улан-Батор. Това означава, че монголската федерация по джудо има шанс да спечели повече медали. Японското бойно изкуство е един от най-популярните спортове в Монголия. Откриването на турнира от Големия шлем беше обещаващо, а сега е време за продължението.