Голям шлем по джудо: Япония е непобедима в Токио

Гранд шлемът в Токио: първото голямо състезание по джудо в японската столица след Летните олимпийски игри. Първите шест златни медала бяха спечелени от местни джудисти.

В категория до 57 килограма Харука Фунакубо се възползва максимално от домакинското си предимство. На финала 24-годишният състезател победи световния шампион Цукаса Йошида, също от Япония. Принцеса Томохито от Микаса връчи медалите.

Имаше и японски финал в категория до 73 килограма при мъжете. Двойката беше Соичи Хашимото срещу Хаято Кога. Опитният Хашимото, световен шампион от 2017 г. и последен сребърен медалист от Световните игри през октомври, трябваше да играе в продължения срещу своя сънародник. Там силният дотогава Кога малко се изчерпа и Хашимото спечели.

Унгарският министър Гергели Гуляш, ръководител на кабинета на министър-председателя Виктор Орбан, пое церемонията по награждаването.

„Успях да закача моето Tai-Otoshi, беше правилният момент за това. Усетих, че публиката тук, у дома, ме подкрепя“, каза Хашимото.

И отново Япония срещу Япония: Мику Такаичи спечели при жените в категория до 63 килограма срещу Сейко Ватанабе. Мариус Визер, председател на Световната федерация по джудо, връчи златния плакет.

Олимпийският шампион Нагасе победи

Няма промяна в състезанието за мъже в категория до 81 килограма: двама джудисти от федерацията организатор се изправиха един срещу друг на финала. Кения Кохара печели срещу олимпийския шампион Таканори Нагасе. Наградата беше връчена от Ерньо Шалер-Барос, член на Европейския парламент.

Saki Niizoe се изправи срещу Aoife Coughlan от Австралия на финала в категория до 70 килограма. Представянето на до голяма степен непознатата Кофлан в Токио приличаше на голяма изненада, но тя не успя да преодолее Нийзое. Ясухиро Ямашита, който оглавява Японската федерация по джудо, награди победителя.

Много е забелязала как хората я подкрепят от трибуните – казва Нийзое. Усеща и подкрепата на хората, които я наблюдават от дома. Това й помогна много, казва 26-годишната жена.

90 килограма: Trippel на финала

В категория до 90 килограма при мъжете германецът Едуард Трипел достигна до финала. Сребърният олимпийски медалист обаче загуби от японеца Косуке Машияма. И получи злато от ръцете на Харуки Уемура, член на Изпълнителния комитет на Световната федерация по джудо.

Шест златни медала за Япония в Токио: това беше доста голям анонс, а младежите не само гледаха внимателно, но и показаха своите умения. Един човек може да бъде сигурен: Бъдещето на японското джудо е сигурно.