Гол от мълния и прекъсване на играта – поражение в последната минута в Ауе

Мълниеносен гол от Rot-Weiss Essen не е достатъчен. РВЕ пропиляват преднина от 1:0 в Ерцгебирге Ауе на старта на годината и губят с 2:1.

Годината 2024 не можеше да започне много по-добре за Rot-Weiss Essen.

Само 58 секунди бяха нужни на RWE, за да отнеме преднина от 1:0 при гостуването си на Erzgebirge Aue. В крайна сметка обаче отборът на Кристоф Дабровски си тръгна с празни ръце.

Седрик Харенброк направи артистичен пас, Леонардо Воник проби и пусна към Айзея Йънг, който от единадесет метра вкара за 1:1: Успешното и зрелищно начало видимо вдъхна увереност на гостите от Ауе.

RWE изглеждаше буден, с желание за игра и винаги търсеше пътя напред. Най-голямо участие: Воник, който започна отпред вместо контузения Рон Берлински и пропусна да вкара за 2:0 след пет минути

Първоначалната еуфория обаче скоро беше обуздана. Ауе се възстанови, стана все по-силен и започна да изпитва защитата на Есен, в която Мустафа Курума заместваше отстранения Феликс Гьотце. Най-добрият шанс се открива пред Марсел Бяр, чийто удар с глава е париран от Якоб Голц (28′). Малко след това Марвин Стефаняк за малко не успя да се разпише (29).

Сега RWE бяха заети предимно с дефанзивни функции в един динамичен мач от трета дивизия и не би трябвало да се оплакват от изравнителния гол – Бяр например се размина с изравнителния гол само на сантиметри малко преди почивката след корнер. В същото време гостите не успяха да се възползват и от редица обещаващи ситуации за контраатака

Второто полувреме едва бе започнало, когато играчите на терена трябваше да си вземат нова почивка. Привържениците на RWE бяха подпалили терена – гъстият дим от блока на гостите доведе до четириминутно прекъсване.

Това едва ли е омаловажило забавната игра – и със сигурност не и за Есен. След смяната на краищата те станаха много по-активни, атакуваха по-рано домакините и намираха пролуки. На два пъти Воник бе поставен под напрежение на най-високо ниво (55′, 57′). RWE натисна – и се втурна в контраатака. Омар Сиярич напредна отдясно и подаде на Бър, който от няколко метра вкара за 1:1 (61′).

Aue - RWE 19 януари 2024 г.
Aue – RWE 19 януари 2024 г.

Голът даде нов импулс на Aue – Максимилиан Тил не успя да преодолее Голц от няколко метра. Сега RWE бяха нащрек за контраатаки. Влезлият като резерва Томас Айзфелд нямаше късмет, когато ударът му от единадесет метра попадна в собствения му човек (76′). Андреас Вигел пропусна от остър ъгъл (83′).

Финалната фаза отново беше равностойна. Но тя беше трескава: Винко Сапина, който вече не беше сигурен в себе си, загуби топката при спряна игра, докато изграждаше. Топката се озова при Минес Пепич, който реализира за 2:1 – крайният резултат.

RWE ще имат възможност да се поправят във вторник от 19:00 ч., когато приемат Виктория Кьолн.