Единадесетте най-велики момента в дербито

От 1925 г. насам има легендарни мачове между Борусия Дортмунд и Шалке 04, като 99 от тях са в Бундеслигата от 1963 г. насам.

Стотното дерби в събота (18.30 ч./Sky) е двубой на претендент за шампионската титла с кандидат за изпадане. Шалке все още има добър рекорд: 69 победи, 47 равенства и 65 поражения, с голова разлика 337:286.

В ерата на Бундеслигата никой не е изиграл повече дербита от идола на Шалке Клаус Фихтел и вратаря на BVB Роман Вайденфелер (по 24), никой не е спечелил повече от Михаел Зорц и Матс Хумелс от Дортмунд (по 10). Но не статистиката се помни, а историите. – Единадесетте най-велики момента в дербито:

ПЪРВОТО ДЕРБИ

3 май 1925 г.: Шалке 04 – Борусия Дортмунд 4:2

Раждането на дербито на Шалке в шампионата на Рургау в областните лиги. „Късо и плоско, топката пътува от човек на човек“, пише Дортмундър Дженераланцайгер за играта на Шалке в Херне. 19-годишният Ернст Кузора вкарва два пъти. Той ще се превърне в легенда на Шалке.

НАЙ-ВИСОКАТА ПОБЕДА

20 октомври 1940 г.: Шалке 04 – Борусия Дортмунд 10:0

Нито едно дерби не е по-еднозначно от това по време на Втората световна война в Гаулига Вестфален. Ернст Кузоре отново е герой, като този път вкарва четири гола през първото полувреме. Само 3000 зрители наблюдават мача в Глюкауф-Кампфбан.

ПЪРВОТО ДЕРБИ НА БУНДЕСЛИГАТА

7 септември 1963 г.: Шалке 04 – Борусия Дортмунд 3:1

Райнхолд Восаб отбелязва първия гол в дербито на Бундеслигата в шестата минута – за първоначално превъзхождащия го BVB. След това обаче Дортмунд се срива, а Шалке бележи три пъти в рамките на 14 минути пред 38 000 зрители. В ответния мач BVB взема реванш с победа 3:0.

ДЕРБИТО НА МЪГЛИТЕ

12 ноември 1966 г., Борусия Дортмунд – Шалке 04 6:2

Герд Хенинг има тактика. „Всеки път, когато топката беше изритана в мъглата, аз тичах след нея. Това беше изтощително, но добре“, докладва съдията. Защото на стадион „Роте Ерде“ дори футболистите почти не виждат ръката си пред очите. „Трябваше да се информираме един друг за резултата“, казва Клаус Фихтел от Шалке. Новината е отрезвяваща: Königsblauen губят с 2:6, като три гола вкарва Лотар Емерих. По-късно той казва: „Ако бяхме видели нещо, щяхме да спечелим още по-високо“.

КУЧЕШКОТО УХАПВАНЕ

6 септември 1969 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 1:1

Фридел Рауш лежи проснат на тревата, гърбът му е открит, няколко мъже седят и стоят наоколо доста озадачени. „Белегът е сувенир завинаги“, винаги е съобщавал Рауш, който почина през 2017 г. на 77 години. Овчарското куче „Рекс“ е захапало от сърце, когато стотици шалкери са нахлули на терена в радост от 1:0 на Ханси Пиркнер. Снимката е икона на Бундеслигата.

ПРОЩАВАНЕТО НА ФИХТЕЛА

22 април 1986 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 1:1

Това не е голямо, легендарно дерби, то черпи своята значимост от личния състав на Клаус Фихтел. Всъщност той се завръща в Шалке като съотборник, но след това отново играе – също в 24-тото си дерби. По този начин Фихтел е рекордьор в ерата на Бундеслигата заедно с Роман Вайденфелер. Мачът завършва 1:1 благодарение на късен гол от дузпа на Михаел Зорц, в противен случай Фихтел щеше да бъде и човекът с най-много победи в дербитата. Така той има девет – а Зорц и Хумелс по десет.

ГОЛ НА ЛЕХМАН

19 декември 1997 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 2:2

Това е ъглов удар, който не би трябвало да бъде даден, но почти никой не се интересува след това – с изключение на президента на BVB Герд Нибаум, който ругае страничния съдия Дирк Маргенберг като „Дядо Коледа“. Грешното решение на Маргенберг открива възможност за класическо дерби: втурналият се напред вратар на Шалке Йенс Леман вкарва изравнителния гол с глава в добавеното време. Това е първият гол, отбелязан от вратар в Бундеслигата от игра. По-късно Леман преминава в BVB.

ЗАВРЪЩАНЕТО НА МЬОЛЕР

23 септември 2000 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 0:4

Това е завръщането на предателя. През лятото Андреас Мьолер преминава от BVB в Шалке 04, което е скандал и за двете страни. Враждебността е нечувана. След това на 23 септември: Мьолер прави огромен мач, с разголена горна част на тялото празнува пред кривата врата на Шалке. Феновете скандират: „Без Мьолер нямате шанс!“. В крайна сметка Андреас Мьолер става шампион с Шалке – но само за четири минути.

ИЗГУБЕНОТО ПЪРВЕНСТВО

12 май 2007 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 2:0

Най-сладката победа в дербито. BVB имат ужасен сезон, няма да успеят да влязат в Купата на европейските шампиони, но остава една цел: да развалят шампионата на Шалке! Стадионът кипи, когато влизат, а на един транспарант пише: „Само гледай, не пипай!“. И наистина: лидерът в лигата се спъва, Алекс Фрей и Еби Смоларек вкарват за Дортмунд. „Оплакваме се едва когато всичко свърши“, казва Фабиан Ернст от Шалке, който все още се бори. Седмица по-късно всичко свършва – и VfB Stuttgart е коронясан за шампион.

МАЧЪТ НА ДЕСЕТИЛЕТИЕТО

25 ноември 2017 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 4:4

Шалке пада. 0:4 след 25 минути, треньорът Доменико Тедеско казва на отбора си, че иска да спечели само второто полувреме. BVB мечтае за историческо унижение на своя съперник. Но се срива, след като допуска първия гол в 61-ата минута. Налдо с глава изравнява в продължението на мача и увенчава най-големия обрат в историята на дербито.

РЕВАНШЪТ

27 април 2019 г.: Борусия Дортмунд – Шалке 04 2:4

Отмъщението е сладко. Дванайсет години след пропиляното първенство в Дортмунд, Шалке взема реванш. Със спасителя Хууб Стивънс кандидатът за изпадане триумфира, а треньорът на BVB Люсиен Фавр се оплаква: „Титлата е пропиляна“. Двоен червен цвят за Марко Ройс и Мариус Волф – дузпа от Даниел Калиджури, който по-късно танцува на масата с феновете в клубната кръчма на Шалке.