Екип, треньор – всеки е отговорен за това поражение

Третодивизионният отбор Rot-Weiss Essen се представи съмнително срещу SC Verl (0:5) – второ поредно поражение.

Във футбола нещата понякога могат да се развият изключително бързо – и в двете посоки. На 1 октомври Рот-Вайс Есен победи с 3:1 лидерите в трета дивизия Динамо Дрезден и превърна препълнената Хафенщрасе в лудница. След последния съдийски сигнал отборът заслужено бе отпразнуван за страстното си представяне.

В тази събота, само шест дни след споменатия дрезденски купон, настроението на Хафенщрасе се беше обърнало на 180 градуса. Какво се беше случило? На първо място, през седмицата RWE претърпя поражение с 4:0 в Унтерхахинг. Въпреки това отборът беше изпратен с аплодисменти – все още имаше достатъчно точки от мача с Дрезден. Но това, което последва в събота срещу СК Верл, беше последната капка.

RWE бе надигран на собствения си стадион от третодивизионен отбор от долната половина на таблицата и буквално бе разкаран с 5:0. За първи път през този сезон настроението се промени.

Свирки имаше още на полувремето, когато резултатът беше „само“ 1:0 за Sportclub. Причината не беше резултатът, а летаргичната игра на отбора от Есен: никакво темпо, никакви идеи, никаква пробивна мощ. В този момент зрителите нямаха представа, че най-лошото тепърва предстои.

През второто полувреме всичко липсваше. Няколко смущаващи грешки в защита и липсата на ангажираност доведоха до четири допуснати гола само за 20 минути. Нямаше никакви признаци на завръщане.

Отборът определено изгуби своя кредит на доверие с последните два мача и сега е в дълг. Защото на „Хафенщрасе“ се търсят добродетелите на силата в единоборствата, желанието за тичане, агресивността и отдадеността. Ако отборът пренесе тези добродетели на терена и загуби, ще бъде развеселен, защото зрителите имат добро усещане за това. Ако тези основи не бъдат изискани – както в Унтерхахинг и срещу Верл – те с право биват критикувани.

Дабровски не е имал щастлива ръка

Но старши треньорът Кристоф Дабровски също беше в основата на това поражение. Той разчиташе на Муса Думбуя отпред в центъра на атаката, а на негово място на пейката трябваше да седне Рон Берлински. Берлински щеше да бъде предопределен за високорисковата изградена игра на бившия си клуб като интензивен бегач – а и се беше представил добре в последните два домакински мача срещу Регенсбург и Дрезден.

От друга страна, Думбуя изглеждаше напълно изгубен в предни позиции, нямаше никаква връзка с играта и изобщо не можеше да окаже натиск върху Верлер. Тактиката за пълно оставяне на терена на силния Sportclub в подготовката за мача беше пълен провал.

Освен това промените дойдоха твърде късно. Берлински и Леонардо Вонич бяха заменени едва когато мачът вече беше решен с 0:3. Аарон Ману, който дебютира в Трета лига през второто полувреме на мястото на контузения Феликс Бастианс, беше напълно излязъл от строя и имаше катастрофален ден.

Отборът беше основно отговорен за това запомнящо се поражение, но и треньорът Дабровски, който беше похвален за тактическия си подход срещу Дрезден.

RWE трябва бързо да се съвземе или нещата ще станат наистина неприятни

За пореден път стана ясно, че офанзивата на Рот-Вайс Есен е просто твърде безобидна. Само девет гола в десет мача говорят сами за себе си. Не напразно бившият голмайстор Симон Енгелман беше отпразнуван със скандирания през второто полувреме.

Любимецът на публиката беше вкарал 72 гола в 117 мача за RWE и не можеше да бъде заменен на равна нога. Създава се впечатлението, че на отбора от Есен просто му липсват средства, щом изостава и трябва да влага повече усилия в играта. Ако защитата, която напоследък е толкова силна, на два пъти е толкова разколебана, за RWE ще бъде трудно изобщо да вкара гол в лигата.

Факт е, че играчите, независимо от липсата на пробивна мощ в атака или тактическото подреждане, не трябва да се представят отново толкова анемично на Хафенщрасе. В противен случай нещата могат да станат наистина неприятни.

Да се надяваме, че отборът си е взел поука от този провал – и че Феликс Гьотце и Винко Сапина ще се завърнат скоро. Това, че двамата ключови играчи не могат да бъдат заменени и че на състава просто му липсва качество във всички аспекти, стана ясно в събота…